Sahil Projesi-3:‘Antalya’ya büyük kötülük yapılıyor’

Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şube Başkanı ve Ekolog Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Konyaaltı Sahili’nde sadece işletmeciyi memnun edeceğim dendiği zaman Antalya’ya büyük kötülük yapılacağını belirterek, ‘’Ben oradan keyif almadıktan, kendimi rahatlatıcı bir yere gitmedikten sonra stres içerisine girdikten sonra oradan ayağımı keserim. Nitekim ilk uygulamadan sonra yapılan da odur. O alanın bomboş viranelik bir alana dönmesinin arkasında yatan neden budur’’ dedi.

Antalya 3T Gündem’e özel açıklamalar yapan Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Konyaaltı Sahil Projesi’ni başından bu yana takip ettiğini ifade etti. Proje kapsamında yaşanan aksaklıkları ve yanlışları anlatan Neyişçi, rekreasyon alanına dikilen ağaçların kuruduğunu ve ağaçların yapıya uygun olmadığını  sözlerine ekledi.

Konyaltı Plajı’nın falezlerin bittiği yerden başlayarak limana kadar uzanan bir yaşam alanı olarak yeniden planlandığını anımsatan Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Konyaaltı Sahil Projesi’nin temel amacının insanlara yaşam zevki verecek bir mekandır yaratmak olduğunu söyledi.

Oradaki ağaçların korunması çok önemli’

Burada çok yönlü bir sistemden bahsedildiğini anlatan Neyişçi, ‘’Bu sistem de insanların kendilerini yenileyecekleri, keyif alacakları mekanlar yaratmaktan söz ediyoruz. Burada araçları oradaki ormanın altına park etmek doğru değil. Oradaki ağaçların korunması çok önemli. Oradaki ağaçları arabaların refahı için değil insanların piknik yapabilmeleri, yürüyebilmeleri, bisiklete binmeleri için değerlendirmeniz gerekiyor’’ dedi.

Rant parkı

Bu tür rekreasyon alanlarında hiçbir şekilde eğitim faaliyetlerinin olmadığına da dikkat çeken Neyişçi, şöyle devam etti: ‘‘Oraya öyle ağaçlar dikeceksiniz ki insanlar orada yürürlerken, orada bisiklete binerlerken doğayı okumasını, ağaç türleri arasındaki farklılıkları görmeyi, Antalya’nın jeolojisiyle ilgili bilgileri de alabilsinler. Yerel ve merkezi yönetimin iki tane ağaç diktim ile sınırlı olmaması gerekiyor. Bu alan 1 milyon metre kare yani 7 kilometrelik bir alan. Ben oraya gittiğim zaman keyif almalıyım. Orada bisiklet yolunda yaya olarak yürüyenler beni rahatsız ediyor. Yürüyüş yoluna oradaki işletmelerin masa koyması gibi. Orası rekreatif boyuttan çıkıp bütünüyle ekonomik bir anlama geldi. İşin yaşam parkı boyutunun gitti, rant parkı boyutunun geldi.’’

Antalya’ya büyük kötülük

‘’Burada sadece işletmeciyi memnun edeceğim’’ dendiği zaman Antalya’ya büyük kötülük yapılacağının altını çizen Neişçi, ‘’Başta da oradaki işletmecilere. Ben oradan keyif almadıktan sonra oradan ayağımı keserim. Nitekim ilk uygulamadan sonra yapılan budur. O alanın bomboş, viranelik bir alana dönmesinin arkasındaki nedende budur’’ dedi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan nesipoğlu
Hakan nesipoğlu - 1 yıl Önce

Yaya yolunu işgal ettirenler bilerek yada korkudan ses çıkaramıyorlar demekki ancak türk milleti olarak bizler yaya kaldırımı varken araç yolunda yürümeyi daha çok seviyoruz

SIRADAKİ HABER