Sahil Projesi-2:‘İdare hukuksuzluğa göz yumdu’

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Mimar Recep Esengil, Konyaaltı Sahil Projesi’nin 23 Nisan 2018 yılında işletmeye açıldığını belirterek, 24 saat sonra proje dışı işlemlerin başladığına ve idarenin tüm bu hukuksuzluğa göz yumduğuna dikkat çekti.

Antalya 3T Gündem’e özel açıklama yapan Recep Esengil, Konyaaltı Sahil Projesi’nin çok uzun süredir her düzenlenmesiyle tartışma konusu olduğunun altını çizdi. Projenin sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının da içerisinde olduğu Ulusal Yarışma Projesi ile başlandığının altını çizen Recep Esengil, ‘’Bu umut verici bir olaydı. Proje çok tartışıldı. Proje mimarları seçilen projenin nasıl düzenleneceğini, projenin sonuçlanmasından sonra uzun süre kentin dinamikleri ile paylaştılar ve bir noktaya getirdiler. Ancak uygulamaya gelince aynı titizlik olmadı. 23 Nisan 2018 yılında işletmeye başlayan alanda 24 Nisan’dan itibaren proje dışı işlemler başladı’’ dedi.

 

İdare göz yumdu

Proje kapsamında Yönetim Planı’nın oluşturulduğuna Recep Esengil, ‘’Bu belediye meclisinden geçen bir plandı. Burada tüm alanların nasıl kullanılacağı belirlenmişti. Yasal bir belge bu. 24 Nisan’dan sonra işletmeciler yönetmeliğin tam tersini yapmaya başladı. İdare bunların hepsine göz yumdu. Kent Konseyi olarak bu aksaklıkları rapor haline getirdik. Ve yetkililere verdik ama hiçbir sonuç alamadık’’ ifadesini kullandı.

‘Kararlı bir yönetime ihtiyaç var’

Projenin kalitesini düşüren çok sayıda kaçak yapılar olduğunun altını çizen Esengil şöyle devam etti: ‘‘Yasal olarak süreçler devam ediyor. Uygulamada yerel yönetimlerin başarı elde edebilmesi için kentliyi yanına alarak olağanüstü rantın önüne geçmesi gerekiyor. Oluyorsa zaten bu dönemde olacak. Yoksa daha sonraki süreçte oradaki yerleşmiş yapıyı kaldırmak çok güç. Bunun için de çok kararlı bir yönetime ihtiyaç var.’’

‘Açıkçası tedirginim’

Buradaki yasal sürecin çok dikkatli yönetilmesi gerektiğinin altını çizen Recep Esengil, ‘’Büyükşehir Belediyesi ve bizlerin önünde sıkıntılı bir süreç daha var. Burası farklı bir işletmeciye gidebilir. Burası MUÇEV’e verilebilir. Bizlerin bu konuda çok dikkatli adım atılması gerekiyor. Bu konuda Büyükşehir’e çok büyük görev düşüyor ve ben açıkçası bu konuda tedirginim’’ dedi.  

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20