Sahil Projesi-1:‘Konyaaltı Sahili sorun yumağı’

Antalya Kent İzleme Platformu Sözcüsü Avukat Mustafa Şahin, Konyaaltı Sahil düzenlenmesinin Antalya için sürekli olarak sorun kaynağı olduğuna dikkat çekerek, Konyaaltı Sahili’nde bu zamana kadar gerçekleşmemiş uygulamaların hayata geçirildiğine dikkat çekti.

Konyaaltı Sahil Projesi’nin hayata geçtiği andan itibaren kamu yararının gözetilmediğini ve rant anlayışıyla hareket edildiğini anlatan Avukat Mustafa Şahin, Antalya 3T Gündem’e süreç hakkında önemli bilgiler verdi.

Konyaaltı Sahil Projesi kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi ve işletmeciler arasındaki hukuki süreçlerin devam ettiğini belirten Mustafa Şahin, ‘‘20 yıldır bu alan ile ilgili tartışmalar sürüyor. Nasıl işletilmeli? Halkın kullanımına nasıl hazırlanmalı? Bu konuda büyük ölçüde siyasi tercihler sonucu etkiliyor. Sonuçta bu alan bir kamusal alan ve Hazine’nin tasarrufunda. Bu alandaki esas konu denizden ve sahilden yararlanmak. Bu amaçla Hazine bu alanı belediye ve alt belediyelere kiraya veriyor. Bu belediyeler bu alanı işletiyorlar. Şu anda Beach Park olarak bildiğimiz bu alanın bir kısmı Turizm Bakanlığı’nın kontrolü altında. Oradan tahsis alınıp belediyelerce düzenlemeler yapılıyor’’ dedi. 

‘İnanılmaz bir serbestlik, başıboşluk’

Projesi kapsamında yönetim planı olmamasını ve tapuya işlenmemesini asıl sorun olarak değerlendiren Şahin yaşanan aksaklıkları şöyle anlattı: ‘’Proje, tapuya işletilmiş olsaydı belediye tapuya işlenen dışında hareket edemezdi. O alanın Anayasası olurdu. Ona uygun hareket edilirdi. Yönetim planı ile büfelerin nasıl işletileceği, kaplayacağı alan, satacağı mallar ve fiyatların nasıl belirleneceği belli olurdu. Büyük ölçüde keyfiyet önlemiş olurdu. Bu tür düzenlemeler yapılmadan hayata geçirilen uygulamalar nedeniyle inanılmaz bir serbestlik, başıboşluk ve dilediği gibi davranma imkanları sağlandı. Konu buralardan başlayan bir sorun kaynağı oldu.’’

Belediyeler dışlanıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin buralarda düzenleme yapmak istediğini ancak işine geldiği gibi hareket ettiğini anlatan Şahin, ‘’Bu alan Konyaaltı Belediyesi ve  Muratpaşa Belediyesi’ni ilgilendiren alanları da kapsıyor. O belediyelerin içerisinde bulunduğu sınırlar içerisinde yer alan yerlerde de düzenleme yapılıyor. Ama sürece bu iki belediye dahil edilmiyor. Bu iki belediye kendi sınırları içerisinde söz hakkı sahibi olması gerekirken, onların dışlanıyor’’ diye konuştu.

Yasadışı ve kanunsuz uygulamalar

Şimdiki sürece bakıldığı zaman Konyaaltı Sahili’nde bu zamana kadar hiç gerçekleşmemiş uygulamaların hayata geçirildiğine dikkat çeken Mustafa Şahin şöyle devam etti: ‘’Her büfenin karşısında belli sayıda şezlong ve şemsiyenin kiraya verileceği koordinatlar belirlenerek büfelere teslim edildi. Yani resmen sahil tahsis edildi. Bu yasadışı ve kanunsuz bir uygulama. Yasal düzenleme gereği ve kamusal alanların bu şekilde ticarileştirilmemesi ilkesi gereği yapılan uygulama tamamıyla kamusal kaynaklardan birilerini zenginleştirmeye yönelik bir uygulama. Kamusal alan herkesindir. Herhangi bir şekilde birilerinin zenginleşme aracı olarak kullanılmaması gerekiyor. Konyaaltı Sahili’nde bir sahil düzenlemesi söz konusu ise buradaki temel ihtiyacımız duştur, WC’dir, şezlong, şemsiyedir. Ama bunun bedelli olarak yapılması yanlıştır.’’

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER