'Paris Anlaşmasını onaylamaya yetkilileri çağırıyoruz'

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Sadık Yurtman, 5 yıl önce Paris’te Birleşmiş Milletler iklim görüşmelerinde Türkiye dahil Dünya liderlerinin küresel ısınmayı 1,5 C ile sınırlamayı kabul ettiklerini anımsatarak, yetkilileri Paris Anlaşması’nı onaylamaya çağırdı.

'Paris Anlaşmasını onaylamaya yetkilileri çağırıyoruz'

 Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi:

‘’Bu Paris anlaşması TBMM ce onaylanmadı maalesef.  Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği olarak Paris Anlaşmasının bir an önce TBMM ce onaylanmasını ve tüm yeni kömür, petrol ve gaz projelerini durdularak herkes için temiz bir enerji kaynakları  olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelinmesini ve fosil yakıt endüstrisine karşı çıkılmasını talep ediyoruz.

5 yıldır ortalama sıcaklık artışlarında rekor üzerine rekorlar kırılıyor; Yeryüzü dönüşü olmayan bir noktaya sera gazları yüzünden sürükleniyor, iklim krizleri susuzluğu,hava kirliliğini, yer yüzünün ısınmasını, buzulların erimesini, pandemilerin çoğalmasını, açlığın ve güvenli gıdaya ulaşımı zorlaştırmaktadır. İklim krizlerinin baş faili fosil yakıtlar olmasına rağmen kömürlü termik santrallerin yapılması için geri adım atılmıyor.

Ekonomimizi ve enerji politikalarımızı yeryüzüyle barışık, iklim dostu çözümlere yönlendirmemiz gerektiğini bir kere daha yetkililere ve ilgililere haykırıyoruz.

Sonsuz ve diğer ülkelere göre çok daha verimi yüksek Yenilenebilir enerji potansiyelimizi kullanarak  enerji politikamızı gözden geçirerek fosil yakıtlardan bir an önce uzaklaşarak havamızı, suyumuzu, toprağımızı zehirleyen fosil yakıtlara para akıtmayı durdurmamız gerekmektedir.

Türkiye’nin küresel iklim rejiminin bir parçası olması için Paris Anlaşması’nı bir an önce imzalamasını;  Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESCEVDER ) olarak Türkiye’nin ve Dünya’nın yararına olacağını kamu oyuna duyuruyoruz.’’

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2020, 19:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21