‘Orman Banyosu ile Hem Psikolojik Hem de Fiziksel İyileşme Mümkün’

3T Gündem’e, pandemi sürecinde doğa ve insan ilişkisini değerlendirip, yeşil alanların tedavi edici özelliklerinden bahseden Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şube Başkanı ve Ekolog, Prof.Dr.Tuncay Neyişçi; “Doğayı kentimize, hatta evlerimizin içine dahi getirmeliyiz.” diyerek, yeşilin, arındıran etkisine dikkat çekti.

Pandemi sürecinde insanların evlere kapanması ile doğanın kendini yenilediğine de değinen Neyişçi, evlerde bunalan insanların tekrar dışarı çıkmaları ile doğayı kirletmeye devam ettiklerini söyledi. TOD Batı Akdeniz Şube Başkanı, çevre kirliliği ile ilgili bilincin oluşturulmasının; doğa ve çevre eğitimlerinin, çocukluk çağlarında eğitim programlarına dahil edilmesiyle başarılabileceğinin de altını çizdi.

Yapılan araştırmalar sonucunda, yeşil alanların ve orman banyosunun, hem fiziksel hem psikolojik olarak tedavi edici özelliğinin kanıtlandığına vurgu yapan Prof.Dr.Tuncay Neyişçi, insanların da bu şifalandırıcı etkiden faydalanmayı bilmesi gerektiğini söyledi. Ormana gitmeyi gerektirmeden, kentlerdeki yeşil alanların da tedavi edici etkilerinin bulunduğuna dikkat çeken Tuncay Neyişçi, kent yönetimlerinin de fonksiyonel yeşil alanların oluşturulmasında önemli bir rolü olduğunu söyledi.

Bir insanın, ağaca sarılmasıyla bile ruhsal olarak büyük bir değişimi başlatabileceğini aktaran Ekolog Prof.Dr.Tuncay Neyişçi, doğayı sevmenin sadece söz ile olmaması gerektiğini, önemli olanın doğayı anlamak ve hissetmek olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2020, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21