Mevlana türbesinin ünlü firuze kubbesi restore edilecek

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay: “Restorasyondan sonra türbenin görünen renginde bir değişiklik olacak…”

Mevlana türbesinin ünlü firuze kubbesi restore edilecek
banner5

Konya’nın en önemli simgesi olan Mevlana Celaleddin Rumi’nin türbesini de barındıran ünlü yeşil kubbe restorasyona alınıyor. 13. Yüzyılda inşa edilen tarihi yapı, Selçuklu, Karamanoğulları, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin izlerini taşıyor. Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Kubbe-i Hadra olarak anılan yapının çinilerinin yıprandığını belirterek, “Kubbe-i Hadra'nın 10 bin 200 parça ve 357 farklı ölçekten oluşan taş çinileri, aslına uygun olarak turkuaz renkte özel olarak imal edilecek. Yani Kubbe-i Hadra'yı Selçuklu dönemine ait rengiyle aslına uygun olarak restore edeceğiz. Kubbenin lazerle ölçümleri yapıldı. İnşallah bilim kurulumuzun belirlemiş olduğu çerçevede çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

İstanbul’daki Ayasofya Müzesi’nin ardından Türkiye’nin en fazla ziyaretçi çeken tarihi mekânlarından biri olan Konya Mevlana Müzesi’nin ünlü firuze kubbesi restore edilecek.

Mevlana Celaleddin Rumi’nin 17 Aralık 1273’te hakka yürüyüşünün ardından 1274 yılında yaptırılan türbesi ile Mevlevi Dergâhını da barındıran tarihi yapı topluluğu, Selçuklu, Karamanoğulları, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde bazı mimari ekleme ve onarımlar gördü.

TARİHİ YAPI TOPLULUĞU 1926’DA MÜZEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

1925’de tekke ve zaviyelerin kapatılmasının ardından, 1926 yılında Konya Asâr-ı Atîka Müzesi’ adıyla müzeye dönüştürülen tarihi yapı topluluğu, bugün yılda yaklaşık 3,5 milyon ziyaretçi ağırlıyor. Turkuaz çinileriyle dikkati çeken Kubbe-i Hadra Konya’nın en önemli simgesi. Zamanla yıprandığı düşünülen tarihi yapı restore edilecek.

KUBBE-İ HADRA, YENİ ÜRETİLEN ÇİNİLERLE RESTORE EDİLECEK

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Kubbe-i Hadra olarak anılan yapının çinilerinin yıprandığını belirterek, restorasyona alınacağını açıkladı. Yapılacak çalışma hakkında Anadolu Ajansı’na demeç veren Yarar, “Kubbe-i Hadra'nın çinilerini yenileme faaliyetlerinde bugün itibarıyla geldiğimiz durum yaklaşık maliyetlerin belirlenmesi safhasıdır. Kubbe-i Hadra'nın 10 bin 200 parça ve 357 farklı ölçekten oluşan taş çinileri, aslına uygun olarak turkuaz renkte özel olarak imal edilecek. Yani Kubbe-i Hadra'yı Selçuklu dönemine ait rengiyle aslına uygun olarak restore edeceğiz. Kubbenin lazerle ölçümleri yapıldı. İnşallah bilim kurulumuzun belirlemiş olduğu çerçevede çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

RESTORASYONUN ŞEB-İ ARUS’A YETİŞTİRİLMESİ PLANLANIYOR

Kubbe-i Hadra'ya yerleştirilecek taş çininin örneğini yaptırdıklarını ifade eden Yarar, mevcut çinilerin yapılmasının üzerinden 60 yıl geçtiğini ve yenileneceğini belirterek, “Bu zamana kadar gelinen noktada kubbede kabarmaların olduğunu yer yer çinilerin arkasındaki 2-3 parmak derinlikte alanların açıldığını görmekteyiz. Tüm bunların elden geçirilmesini planladık. İnşallah bunu da Şeb-i Arus'a (17 Aralık, 2020) yetiştirmeye çalışacağız” diye konuştu.

‘RESTORASYON SONRASI TÜRBENİN RENGİNDE DEĞİŞİKLİK OLACAK’

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, restorasyonun ardından kubbenin renginde küçük bir değişiklik olacağını belirterek şunları söyledi: “Hadra, yeşil demektir. Yeşil, inancımızın rengidir. Barışı, huzuru ve dinginliği temsil eder. Kubbe-i Hadra’daki yeşil, kültürümüzü temsil eden turkuazi bir yeşildir. İnancımız ile kültürümüzün harmanlanmış halidir adeta. Restorasyondan sonra türbenin görünen renginde bir değişiklik olacak. Turkuaza yakın bir renk olacak. 60 yıl önceki çiniler esas alınarak, bugün burada da temsilcileri bulunan bilim kurulunun tavsiye kararı ve kurulun onayıyla bu renk turkuazi bir yeşile dönüştürülüyor. İnşallah Konya’mıza çok yakışan bir eser olacaktır. Kubbe-İ Hadra, sadece geçmişimizi temsil eden mimari bir yapı değildir. Kubbe-i Hadra, temsil ettiğimiz inanç ve kültürümüzün en belirgin alamet-i farikalarındandır. Öyle ki, görüldüğü her yerde akla İslam’ı, Konya’yı, Hazreti Mevlana’yı getirmektedir. Şehrimizin sembolü, inancımızın boyası, kültürümüzün mayasıdır.”

FİRUZE ÇİNİLER 1962’DEKİ ONARIMDAN KALMA

İslam Ansiklopedisi’nde yer alan bilgilere göre Mevlana için yapılan türbe, Anadolu Selçuklu Devletinin çöküşü döneminde, 1274 yılında Vezir Muînüddin Süleyman Pervâne ve eşi Gürcü Hatun ile Alemüddin Kayser tarafından mimar Bedreddîn-i Tebrîzî’ye inşa ettirildi. Türbenin bugünkü görünümünü alması ise Karamanoğlu Alaaddin Bey döneminde (1361-1398) oldu. Bu dönemde türbenin ayakları takviye edilerek üzerine yıldız tonozlu bir kubbe, kubbenin üzerine ise on altı dilimli yüksek gövde ile konik külâh yerleştirildi. Çeşitli dönemlerde onarım gören türbenin bugünkü fîrûze mavisi çinileri ile Âyetü’l-kürsî yazı kuşağının1962’deki onarımdan kaldığı belirtiliyor.

Yusuf YAVUZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8