'Korunmuş alanlar, gerçekten korunuyor mu?'

3T Gündem’e konuk olan ve korunan alanların sorunlarını değerlendiren Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şube Başkanı ve Ekolog, Prof.Dr.Tuncay Neyişçi; “Korunan alanlar devlet kontrolünde olsa dahi, bu alanları koruma görevi insanlardadır.” dedi ve halkın da bu alanları koruma sorumluluğu olduğunun altını çizdi.

banner24

İnsanlardan izole edilmiş bir koruma anlayışının olmaması gerektiğini vurgulayan Prof.Dr.Tuncay Neyişçi: “Deniz kaplumbağalarını koruma altına almak için, bizim deniz kaplumbağalarının yaşam biçimini anlamamız ve onlarla o plajları paylaşıyor olmamız gerekir. Onlara öyle bir şans vermeliyiz ki onlar bizim varlığımıza saygı duysunlar, biz de onların varlığına saygı duyalım.” diyerek, önemli olanın ekolojik süreci ve sistemi anlayarak korumak olduğunu söyledi.

“Bütüncül bir yaklaşım olmadan, izole edilmiş bir korunma kavramı hiçbir işe yaramaz.” diye sözlerine devam eden Neyişçi, Türkiye’deki korunmuş alanların en büyük sorununun, bu anlayış olduğunu ve bu anlayışın, korunmuş alanlarla insanın ilişkisini kopardığını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2020, 22:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21