Konyaaltı sahilindeki ağaçlar, ölüme mi terkedildi?

3T Gündem’e konuk olan Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şube Başkanı ve Ekolog Prof.Dr.Tuncay Neyişçi, kentlerdeki yeşil alanlarla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, doğayı şehre taşıyacak yeni bir kent anlayışı geliştirmenin gerekliliğinden bahsetti.

Konyaaltı Sahili çevresindeki ağaçlık alana, arabaların park edilmesini eleştiren TOD Batı Akdeniz Şube Başkanı Prof.Dr.Tuncay Neyişçi, ağaçların olduğu topraklara arabaların park edilmesinin, toprağı sıkıştırarak, ağaçların kurumasına neden olduğunu söyledi. 2019 yılı temmuz ayında verdiği röportajda da aynı eleştirilerde bulunan Neyişçi, geçirdiğimiz bir sene içinde, o bölgedeki park sorununun hala çözülemediğini ve oradaki ağaçların da kurumaya devam ettiğini söyledi. Neyişçi: “Orman Eski Genel Müdürü Mehmet Yalçıner tarafından ağaçlandırılmış olan bu alan, Türkiye’deki ilk çakıl ağaçlandırma çalışmasıdır.” diyerek, Konyaaltı Sahili’ndeki bu ağaçlık alanın önemine de vurgu yaptı.

Kentlerin içindeki yeşil alanların, yeterli ve işlevsel olmadığını dile getiren Prof.Dr.Tuncay Neyişçi, Atatürk Parkı gibi şehrin içindeki yeşil alanlara dahi arabayla girilebilmesini eleştirip, dünyadan örnekler vererek, doğal alanların insanları yürümeye teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

Özellikle büyükşehirlerde, insanların doğaya ve ormana erişebilmek için saatlerce seyahat etmek zorunda olduğuna da değinen Tuncay Neyişçi, yeni bir kent anlayışıyla, doğa şehrin içine getirilmeli diyerek, ilgili kurumlara bu konuda önemli görevler düştüğünün altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2020, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21