Kaş’taki yangınla gündeme gelen yarımadadaki imar teklifi geri çekilsin!

CHP Kaş İlçe Başkanı Arıkan, Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin Çukurbağ Yarımadası için hazırladığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderildiği öğrenilen revizyon imar planı teklifini geri çekmesi çağrısında bulundu… Yusuf Yavuz

Kaş’taki yangınla gündeme gelen yarımadadaki imar teklifi geri çekilsin!

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Çukurbağ Yarımadası’nda çıkan yangının ardından yaşanan tartışmalar sürüyor. 24 Mayıs gecesi çıkan ve yaklaşık 25 dekarlık alanın zarar görmesine yol açan yangının ardından açıklama yapan Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, yanan bölgenin cemiyete ait bir arazi olduğunu ve imara açılmayacağını belirtmişti. Ancak Çukurbağ Yarımadası’nın büyük bölümünün söz konusu cemiyet tarafından geçmişte imara açtırılmıştı. AGC’nin geçmişte doğal park ve yeşil alan olarak kamuya ayrılan arazilerini de imara açtırmak için revize imar planı hazırlattığı ve yaklaşık 10 yıldır bunun için uğraş verdiği de biliniyor. CHP Kaş İlçe Başkanı Mehmet Vural Arıkan, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, “Ankara Gazeteciler Cemiyetinin TV Canlı yayın açıklamalarından söz konusu alanın imara açılması girişiminden vazgeçtiği anlaşılan söz konusu revizyon imar planını (şimdiye kadar geri çekmemişse) derhal geri çekmesini, Çukurbağ Yarımadasında yeşil alanların daha fazla yok edilmesine vesile olmamasını kamuoyu adına talep ediyor ve bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP Kaş İlçe Başkanı Mehmet Vural Arıkan, otel ve lüks villaların yer aldığı Çukurbağ Yarımadasında 24 Mayıs 2020 sabaha karşı zeytinlik ve makilik alanda çıkan yangında, şiddetli rüzgârın etkisiyle yaklaşık 25 dönümlük yeşil alanın kül olduğunu belirterek, “Olağanüstü özveri ve çabayla yangının daha fazla yayılmasını önleyen, Kaş’ımızı büyük bir faciadan kurtaran başta Antalya Büyükşehir İtfaiye ekiplerimize, Orman yangın ekiplerine, gönüllü olarak çalışan herkese yürekten teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

YANGININ NEDENİNİ ANLAMAK İÇİN BİLİRKİŞİ RAPORU BEKLENMELİ

Olayda can ve mal kaybı olmamasının en büyük teselli olduğunu vurgulayan Arıkan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Bu yangın tüm halkımızı üzüntüye boğmuştur. Bu üzüntüden kaynaklı yorumlar ve öneriler yapılmaya halen devam edilmektedir. Ülkemizde örneklerinin çok görülmesi nedeniyle bu yangının sabotaj olabileceği, yeni inşaat alanları için çıkarıldığı yorumları sıkça duyulmaktadır. Yangının neden kaynaklandığı görgü tanıklarına dayalı Emniyet raporu ve bilirkişi raporlarıyla tespit edilmesini beklemeden söylenecek her sözün hatalı olabileceği kanaatindeyiz. Yangında yeşil örtüsünü kaybeden alanın acilen ve bir dayanışma kampanyası ile ağaçlandırılması önerileri de ağırlık kazanmış görünmektedir.

NASIL YEŞİLLENDİRİLECEĞİNE KORUMA KOMİSYONU KARAR VERECEK

Böylesi iyi niyetli açıklamalar ve düşünceler herkesin yüreğine su serpmekle birlikte doğal sit alanının ne şekilde yeşillendirileceği kararının, alandan sorumlu Antalya Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu tarafından alınacaktır. Komisyonun, ilgili bilim kurullarının değerlendirme ve talimatlarının beklenmesi ve izlenmesinin uygun olacağı görüşündeyiz.”

GAZETECİLER CEMİYETİ REVİZYON İMAR PLANINI GERİ ÇEKMELİ

Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin’in televizyon canlı yayınında yanan alanın sahibi olduklarını, bu alanın imara açılmasına izin vermeyeceklerini ve alanı ağaçlandıracaklarını bildiren açıklamalarının sevindirici olduğunu dile getiren CHP Kaş İlçe Başkanı Mehmet Vural Arıkan, “Ancak (Ankara) Gazeteciler Cemiyetinin bu alanın da içinde olduğu Çukurbağ Yarımadası’ndaki yeşil alanlarını da kapsayan 110 dönümlük bir alanı daha imara açtırmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünce ‘revizyon imar planı’ teklifi verdiği bilinmektedir. Ankara Gazeteciler Cemiyetinin televizyondaki canlı yayın açıklamalarından, söz konusu alanın imara açılması girişiminden vazgeçtiği anlaşılan söz konusu revizyon imar planını (şimdiye kadar geri çekmemişse) derhal geri çekmesini, Çukurbağ Yarımadasında yeşil alanların daha fazla yok edilmesine vesile olmamasını kamuoyu adına talep ediyor ve bekliyoruz. Herkese geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20