Kaş- Çukurbağ yangını 50 yıllık imar rantı öyküsünü yeniden anımsattı

ÖZEL RÖPORTAJ: "Antalya'nın doğal ve tarihi değerleriyle ünlü turizm merkezlerinden biri olan Kaş ilçesindeki Çukurbağ Yarımadası'nda 24 Mayıs'ta çıkan yangın, yaklaşık 25 dekarlık makilik ve zeytinlik alanın zarar görmesine yol açtı.

Yangının hemen ardından ortaya atılan "yanan alan imara açılacak" iddialarının ardından ise Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin'den dikkat çeken bir açıklama geldi. Yanan alanın cemiyetin tapulu arazisi olduğunu ve imara açılmayacağını dile getiren Bilgin, Cemiyet'in de buna asla müsaade etmeyeceğini savundu.

Bir gazetecilik meslek örgütü başkanının yaptığı bu açıklama şaşkınlıkla karşılanmış olsa da aslında Çukurbağ Yarımadası'nın bir adının da "Gazeteciler Cemiyeti Yarımadası" olduğunu bilenler için sıradan bir açıklamaydı. Çünkü AGC'nin 1971 yılında satın alıp yüz ölçümünü yaklaşık 6 kat büyüterek imara açtırdığı bu yarımada, Türkiye'nin yakın tarihini çarpıcı rant vurgunlarından birinin odağında bulunuyordu. Bugün büyük bölümü yapılaşmış olan doğal sit alanı statüsündeki Çukurbağ Yarımadası'nın yarım asırlık trajik öyküsünü, konuyu yaklaşık 15 yıldır yakından izleyerek haberleştiren ve tüm ayrıntılarıyla kamuoyuna aktaran Gazeteci-Yazar Yusuf Yavuz ile konuştuk..."

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 22:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20