Kapitalizmden 'kakalı bez' kalacak!

Mandıra Filozofu karakteri ile tanınan yönetmen, oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı Muratpaşa Belediyesi 2'nci çevre festivaline katıldı, "Arkeologlar,  kapitalist uygarlıktan kalan eser olarak kakalı çocuk bezi bulacaklar. Farklı ve duyarlı festivaliniz için teşekkür ediyorum" dedi

Kapitalizmden 'kakalı bez' kalacak!
banner24

                                             IHAAW110455-CVR/20-04-2019 
 
 
  - Müfit Can Saçıntı:  "Arkeologlar,  kapitalist uygarlıktan kalan eser olarak kakalı çocuk bezi bulacaklar" 
  - Uysal:" Çevre üzerine çok laf edildi. Ama uygulamalar, edilen laflar kadar etkin olmadı”  
  - Muratpaşa Belediyesi Çevre Festivali başladı  
 
  (fotoğraflı) 
 
ANTALYA (İHA) - Muratpaşa Belediyesi 2. Çevre Festivali; ''Dünyaya nefes olalım’' sloganıyla dün (19 Nisan) başladı. Festival kapsamında Muratpaşa Belediyesi hizmet binası yanındaki meydanda oluşturulan ''Çevre Meydanı’'nda etkinliklerl yapılıyor. Seyyah Dans grubunun ''Çevre için dans ediyoruz’'' gösterisi ile başlayan etkinlikler ilgi büyük ilgi görüyor. Festivalin açılIş konuşmasını yapan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; çevre sorunlarına dikkat çekti ve özetle şunları söyledi:  
 
‘Sınır tanımayan güç, iktidar ve kar duygusu’ 
“Çevre üzerine çok laf edildi. Çevreyle ilgili dilek ve temenniler dünyamızda gündemde oldu hep. Ama uygulamalar, edilen laflar kadar etkin olmadı. Uygulama hep eksik kaldı. Bunun sonucunda dünyamız her alanda tahrip oldu. Maalesef insanoğlunun sınır tanımayan güç, iktidar ve kar duygusu, insanlığı tehdit edecek boyutta çevre felaketlerine neden oldu. Kutuplarda buzlar eridi, orman alanları daraldı, denizaltındaki canlıların türleri hızla sayısal olarak azaldı. Dünyamız bu kısıtlılıkları yaşamaya başladı. İklimler değişti, ısınma her gün biraz daha etkin hale geldi. İnsan yaşamı olası çevre felaketlerinin tehdidi altına girdi.

Hal böyle olunca, bunu sürekli gündemde tutma ve hayatın bir parçası haline getirme zorunluluğu doğdu. Dünyadaki birçok ülke, fikir olarak bunu ifade etse de; bir takım uluslararası sözleşmelerin hala imza altına alınmadığını, hızla alınması gereken birçok tedbirin hala alınmadığını, insanlığın doğayı tahrip etmeye, canlıları yok etmeye devam ettiğini gözlemliyoruz.” 
 
‘İnsanlık sadece çevreye saldırmıyor’ 
Başkan Uysal; mevcut çevre sorunlarının dışında, üretim araçlarının robotlara, yapay zekaya kullandırtılması sonucu işsizliğin küresel boyutta artmasıyla savaşların, kıtlıkların, çatışmaların, otoriter rejimlerin ve bunlara bağlı olarak felaketlerin oluşması ihtimalinin varlığına işaret etti. Başkan Uysal; “İnsanlık sadece çevreye saldırmıyor, insanlar birbirlerine de saldırıyor. Dolaylı olarak çevreye de saldırıyor. Yolumuzda dersler çıkararak ilerlememiz gerekiyor” dedi.  

"Kapitalist uygarlıktan kalan eser" 
Başkan Uysal’dan sonra ''Mandıra Filozofu'' karakteri ile tanınan yönetmen, oyuncu ve senarist Müfit Can Saçıntı kürsüye geldi. ‘Biliyorsunuz ben her şeye karşıyım. Ama Çevre Festivali düzenleyen Muratpaşa Belediyesi’ne, Muratpaşalılara karşı değilim’ diye programına başlayan Saçıntı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sümerler’in varlıklarını bıraktıkları 3 bin yıllık tabletlerden tanıyoruz. Göktürkleri, bıraktıkları 1300 yıllık Göktürk kitabelerinden tanıyoruz. Bugünün kapitalist uygarlığından geride ne kalacak? Çünkü ekonomimizin adı tüketim ekonomisi, 30-40 yıllık binalara eski muamelesi yapıyoruz. Otobüs bileti 2 hafta, plastik şişe 450 yıl, bez parçası 1.5 yıl, bebek bezi 550 yıl sonra doğada kayboluyormuş. Bizden, 550 yıl sonra kazı yapan arkeologlar, kalıntılar arasında, kapitalist uygarlıktan kalan eser olarak; kakalı çocuk bezi bulacaklar.”  
Katılımcıların sorularını da cevaplayan Saçıntı; “Çevre duyarlılığında olduğunuz için ben de sizi alkışlıyorum. Farklı ve duyarlı festivaliniz için teşekkür ediyorum” dedi. 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20