Faili meçhul hayvan ölümünnde ilk ceza!

Burdur Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi'nin hemen yanında gömülü olarak bulunan 15 köpek ve 1 kedi ile ilgili olarak, valilik belediyeye ceza kesti; beledi,ye dört bakımevi görevlisi hakkında soruşturma başlattı

Faili meçhul hayvan ölümünnde ilk ceza!
banner24

BURDUR (İHA) - Burdur'da 5 Nisan'da, Burdur Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi'nin hemen yanında toplu halde gömülü olarak bulunan hayvanlarla ilgili hukuki süreç devam ederken ilk ceza belediyeye kesildi. Burdur Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre,  Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Burdur Şube Müdürlüğü tarafından, bakımevinin bağlı olduğu Burdur Belediyesi'ne 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa muhalefetten idari para cezası uygulandı.
Burdur Valiliği'nden, 5 Nisan tarihinde Burdur Belediyesi sorumluluğunda bulunan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi çevresinde açılan çukurlarda plastik çuvallar içerisinde gömülü olarak bulunan yaklaşık 15 köpek ve 1 kediyle ilgili olarak yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada ekiplerce yapılan inceleme, değerlendirme, görgü tanıkları ve Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi sorumlu ve idari personelinin vermiş olduğu bilgiler ışığında elde edilen bulguların incelendiği hatırlatılarak, özetle şöyle denildi: 
"Olayla ilgili Burdur Belediye Başkanlığından, sorumluluğu bulunan bütün personelin en kapsamlı şekilde tespitinin yapılarak, sorumlular hakkında ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda disiplin işlemi uygulanması ve sonucundan bilgi verilmesi, ayrıca bu personel hakkında Valiliğimizce yürütülecek işlemlere esas olmak üzere isimlerinin bildirilmesi istenilmiştir. Konunun hassasiyeti ve hayvan haklarının ciddi ölçüde ihlali şeklinde gerçekleşen olayın bütün yönleriyle aydınlatılması, sorumlular hakkında gereken idari ve adli yaptırımların uygulanması hususunda Valiliğimiz tarafından süreç hassasiyetle takip edilmektedir." 

Belediye'den dört görevliye soruşturma

Burdur Belediyesi'nden yapılan açıklamada da hayvan barınağının hemen yanındaki iki çukurda bulunan köpek ve kedi ölüleriyle lgili olarak, barınakta görevli 4 kişi hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu imzasıyla yapılan açıklamada, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle, Hayvan Dostları Derneği üyelerinin ihbara dayalı olarak Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi'nde belediye yetkilileri gelmeden ölmüş hayvan cesetlerini çıkartarak, bunu belediye eliyle öldürülüyormuş gibi yapılan paylaşımlardan üzüntü duyulduğu kaydedildi. Açıklamada özetle şöyle denildi:

''Ortaya çıkan bütün değerlendirmelerin, tutanak ve sonuçları inceleniyor. Bu müessif durumun sonuna kadar gidilmesi, yapılacak araştırma sonucunda oluşacak durumun tespiti sonucunda gerekli en ağır cezalandırma yoluna gidileceğini söyleyebiliriz. Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmeler yapıldı. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nu incelendi. Soruşturmayı yürütmek üzere bana görevlendirme yapıldı. Soruşturmayı başlatmış bulunmaktayız. Veteriner İşleri Müdürü, müdür vekili dahil, veteriner hekim, veteriner teknikerleri, barınakta görevli 4 elemanla ilgili soruşturma başlatılmış durumdadır. 
Şu ana kadar Veteriner İşleri Müdürüyle beraber iki görevlinin ifadeleri alındı, kullanılan iğne ve enjeksiyon aletleri incelendi. Kamera kayıtları inceleniyor. Bütün bunların sonucunda ortaya çıkan bilgi ve bulgular ve patolojiye gönderilen otopsi raporu da dikkate alınarak sorumluların ortaya çıkarılması ve cezalandırılması yoluna gidilecektir. MAKÜ Veterinerlik Fakültesi'ne gönderilen köpek ölülerinin otopsi raporları, kamera kayıtları, bilimsel veriler ile ilgililerden alınan ifadelere göre soruşturma sonucu kamuoyu ile paylaşılacaktır."
 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20