Denizin dibi, çarşı gibi!

Antalya Yat Limanında deniz dibi temizliği yapıldı. Su altından çıkan buzdolabı, radyo, çaydanlık, egzoz, otomobil lastiği, sandalye, battaniye, halı, balıkçı çizmesi gibi eşyalar görenleri hayrete düşürdü.

Denizin dibi, çarşı gibi!
banner24

ANTALYA (İHA) - Muratpaşa Belediyesinin düzenlediği Çevre Festivali, Kaleiçi Yat Limanı’nda yapılan deniz dibi temizliği ile başladı. Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın katıldığı 20 kişilik ekibe Deniz Polisi, Jandarma Sahil Güvenlik, Akdeniz Üniversitesi ve GEA Arama Kurtarma Grubu da eşlik etti. Tarihi Yat Limanında balıkçı teknelerinin bağlandığı alanda dalış yapan ekip, kısa süre içerisinde suyun altından akla gelmeyecek çöpler çıkardı. Radyo, çaydanlık, tava, egzoz, otomobil lastiği, sandalye, battaniye, halı, cam ve plastik şişe çıkan çöplerden sadece bazılarıydı. Özellikle sudan çıkarılan mini buz dolabı görenleri hayrete düşürdü. 
 
"Aşağıda durum pek parlak değil" 
Elinde balıkçı çizmesi ile sudan çıkan Başkan Uysal, "Dalgıç arkadaşlarımızla birlikte bir marina temizliği yapalım dedik ama aşağıda durum pek parlak değil. Gerçekten çok vahşi bir şekilde kirletmişiz, çok geniş çaplı bir temizliğe ihtiyaç var" dedi. 
Başkan Uysal, yaptıkları dalışta sadece bir miktar çöpün çıkarıldığını, ileri derecede bir temizlik için çok daha fazla çalışma gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"İnsanın neler yapabildiğini aşağıda çok net gördük" 
''İnsanoğlunun en kötü davranışlarından biri doğayı vahşi bir şekilde kirletmesi ve tahrip etmesidir. bKirletmeyelim, çevremizi doğamızı koruyalım. Çıkan çöplerin inanılır gibi değil. Aşağıda battaniye falan da var, halı var, hurda elektronik araçlar var, bol miktarda şişe var, bol miktarda halat, demir. Yani bunun çok geniş çaplı bir temizliğe konu edilmesi lazım. İnsanın neler yapabildiğini aşağıda çok net gördük, kendi yaptıklarımızı gördük ve üzüldük. Umuyorum ki insanlık bunu yapmayacak bir niteliğe, kaliteye ulaşacak." 
Uysal, festival kapsamında 3 gün boyunca "ego insandan eko insana" sloganıyla bir yaklaşım içerisinde etkinlikler gerçekleştirileceğini de söyledi.
Yapılan temizliğin ardından denize yaklaşık bin adet mikrobiyal yöntemlerle çevre iyileştirme ve temizliğinde kullanılan ''bokaşi'' topu atıldı. 

                     

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20