Dağlarında geyiklerin yaşadığı köye taş ocağı izni!

Ankara’nın Beypazarı ilçesine bağlı Doğanyurt Köyü’nde açılmak istenen Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisine verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı köyde tepkiyle karşılandı. Köy meydanından maden sahasına yürüyen köy halkı, yaptıkları açıklamada projenin gerçekleşmesi durumunda köyün yaşanmaz hale geleceğini dile getirdi. Karadeniz ormanlarından İç Anadolu’ya geçiş koridorunda yer alan köye açılmak istenen taş ocağına köylüler yanında doğa koruma kuruluşlarından da tepki yağdı. Köydeki toplantıya TEMA Vakfı Ankara Temsilcisi Nevzat Özer, Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği önceki başkanı Ahmet Demirtaş da katılarak köylülere destek verdiler.

Dağlarında geyiklerin yaşadığı köye taş ocağı izni!

Sırtını Batı Karadeniz ormanlarına ve Köroğlu Dağlarına yaslayan Doğanyurt köyü çevresi, yükseklik farklarının da etkisiyle önemli bir biyoçeşitlilik barındırıyor. Geyik, kurt, çakal ve akbaba türleri bölgeyi yaşam alanı olarak seçen canlılardan sadece bir kaçı. Ancak yüzlerce yıldır doğal yaşamla iç içe varlığını sürdüren köylülerin yaşamı son iki yıldır kâbusa dönüştü. Bu kâbusun nedeni, Doğanyurt köyünde açılmak istenen kalker ocağı tesisi.

KALKER OCAĞI İÇİN ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI VERİLDİ

Özel bir firma tarafından açılmak istenen kalker ocağı için 94 hektarlık alanda ruhsat verildi. İlk etapta yaklaşık 15 hektarlık kısmında işletme faaliyetine başlamak istenen firmanın hazırladığı proje için ÇED Gerekli Değildir Kararı verilmesi ise köylülerin ve doğa koruma örgütlerinin tepkisini çekti.

DOĞANYURT KÖYLÜLERİNDEN TEPKİ GELDİ

Doğal yaşamın yanı sıra köy yerleşimlerini de tehdit edecek olan kalker ocağının açılmasına karşı çıkan Doğanyurt köylüleri proje sahasına kadar yürüyüş yaparak tepkilerini dile getirdiler. Taşıdıkları dövizlerle kalker ocağı açılmak istenen alana yürüyen köylüler, girişimin durdurulmasını istiyor. TEMA Vakfı Ankara Temsilcisi Nevzat Özer ile Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği önceki başkanı Ahmet Demirtaş da köylülere destek verdi.

ORMAN NİTELİĞİNDEKİ ARAZİNİN VASFI MERA OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ

Geçmişte orman statüsünde olan köyün bulunduğu bölgenin vasfı, burada bir kalker ocağı açılması gündeme gelince 9 Nisan 2019’da ‘mera’ olarak değiştirildi. Ancak arazinin vasıf değişikliğinin ilgili mevzuata aykırı olarak gerçekleştirildiği belirtilirken şimdi de ‘mera’ niteliğinin kaldırılması için girişim başlatıldığı öne sürüldü.

BÖLGE İKİ FARKLI BİTKİ COĞRAFYASININ KESİŞME ALANINDA

Farklı iklim, bitki coğrafyalarının kesiştiği bölgede yer alan kalker ocağı proje alanında 2’si bölgeye özgü 19 endemik bitki türünün bulunduğu belirtiliyor. Kalker ocağı için verilen ruhsat alanlarında ağaç fosillerine de rastlanırken bölgede önemli su kaynakları, meralar ve tarım alanları bulunuyor.

KÖYLÜLER ÇED GEREKLİ DĞEİLDİR KARARINA KARŞI DAVA AÇTI

Dinamitli patlatmalar yapılarak yılda 800 bin ton kalker üretilmesi planlanan işletme faaliyete geçerse Doğanyurt ve çevresindeki köylerde tarım ve hayvancılık eskisi gibi olmayacak, hava kirlenecek, sular eskisi gibi akmayacak, toprak çölleşecek, geleneksel yaşam, kültür yok olacak. Bunun önüne geçmek isteyen köy halkı, proje için verilen ÇED Gerekli Değildir Kararı’nın iptali için dava açtı.

İNŞAAT SEKTÖRÜ İÇİN MALZEME ÜRETİLMESİ PLANLANIYOR

İnşaat sektörüne yönelik ham madde temin etmek amacıyla açılması planlanan kalker ocağının çevre üzerinde yapacağı olumsuz etkilerin görmezden gelinerek ÇED Gerekli Değildir Kararı verilmesine yönelik tepkiler yükselirken, gözleri şimdi açılan davanın ardından bilirkişilerin hazırlayacağı rapor ve yargının vereceği kararda.

Yusuf Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20