Çınar ağaçları kesilmesin diye nöbet tutuyorlar

Geceyi yol genişletmek için kesilmek istenen çınar ağaçlarını altında nöbet tutarak geçiren vatandaşlar güne iş makineleri ve jandarmayla başladı.

Çınar ağaçları kesilmesin diye nöbet tutuyorlar

Antalya Ulupınar’da karayolunun kıyısındaki anıtsal nitelikteki çınar ağaçlarının kesilmek istenmesine yönelik tepkiler sürüyor. Kemer-Kumluca (D400) karayolunun Ulupınar Mahallesi restoranlar bölgesinde yer alan yaklaşık 200 yaşındaki çınar ağaçları bölgenin simgeleri arasında. Ancak MAKYOL firması tarafından burada yürütülen bölünmüş yol çalışmaları sırasında bölgede çok sayıda ağaç yok edildi. Mola yeri niteliğindeki Ulupınar’da bulunan anıtsal çınar ağaçlarının kesilmesi ise önceki gün vatandaşlar tarafından engellendi. Dün çınar ağaçlarının altında nöbet tutmaya başlayan vatandaşlar, bir yandan da CİMER başta olmak üzere ilgili kurumlara başvurarak çınar ağaçlarının kurtarılmasını istiyor. Geceyi ağaçların altında nöbet tutarak geçiren vatandaşlar sabah erken saatlerde alana gelen iş makineleriyle karşılaştı. Arından olay yerine gelen jandarma ekibi kesilmek istenen çınar ağacına asılan pankartları indirdi. Ulupınar’ın ‘Çınarlı’ adı verilen bölgesindeki gergin bekleyiş ise sürüyor.

MİLLİ PARKIN HEYELANLI ALANINDA BİTMEYEN BÖLÜNMÜŞ YOL ISRARI

Büyük kısmı Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içinden geçen karayolunun bölünmüş yola dönüştürülmesi çalışmaları yıllardır bitirilemiyor. Bu durum hem bir turizm yolu olması hem de korunan alanların içinden geçmesi nedeniyle bölgedeki doğal varlıkları ve peyzaj bütünlüğünü tehdit ediyor. Karayolunu kullanan vatandaşlar ise bölgenin heyelanlı bir arazi olduğunu anımsatıyor. 2018’de bu bölgede Yazır Mahallesi’nde meydana gelen heyelanda karayolunun önemli bir bölümü çökmüş, trafik uzun süre tali yoldan sağlanmıştı. Ancak yine de milli parkın ana kaynak değerlerinden biri olan Tahtalı Dağı’nın eteklerindeki bölünmüş yol ısrarı devam ediyor.

ÇINAR AĞAÇLARI KESİLMESİN DİYE NÖBETE BAŞLADILAR

Su kaynakları ve anıtsal çınar ağaçlarının bulunduğu Ulupınar Mahallesi’nde yüklenici MAKYOL firmasınca bölünmüş yol çalışması sırasında yaklaşık 200 yaşında olduğu öne sürülen çınar ağaçlarının kesileceğini gören vatandalar önceki gün duruma müdahale ederek ağaç kıyımını engellemişti. Dün ise olay yerinde vatandaşların ağaç nöbeti başladı. Karayolunun genişletilmesi için yaşlı çınar ağacının yok edilmesini istemeyen vatandaşlar ilgili kurumlara dilekçe ile başvuru yaparak taleplerini iletti.  

GÜNE İŞ MAKİNESİ VE JANDARMAYLA BAŞLADILAR

Ağaçları korumak için geceyi burada nöbet tutarak geçiren vatandaşlar sabah erken saatlerde alana gelen iş makinesiyle tedirgin dakikalar yaşadı. Olay yerine gelen jandarma ekibi ise çınar ağacına vatandaşların astığı pankartları indirdi. Antalya’da bulunan Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü ile Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’ne başvuran vatandaşlar yolun bu bölümünün çınar ağaçları kesilmeden ve su kaynaklarına zarar verilmeden yapılmasını talep ediyor. Ulupınar’daki çınar ağaçlarının altında gergin bekleyişini sürdüren vatandaşların gözü kulağı yetkililerden gelecek olumlu haberde.

Yusuf Yavuz

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2020, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER