Çevreci hareket, ekonomik ve politik amaçlar için mi kullanılıyor?

3T Gündem’e konuk olarak, ülkemizdeki çevre hareketleri ile değerlendirmelerde bulunan Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şube Başkanı, Ekolog, Prof.Dr.Tuncay Neyişçi, ülkemizde çevre hareketinin, Avrupa Birliği’nin etkisi ile nükleer enerji karşıtı olarak, 1970’li yıllarda başladığını söyledi.

Dünyada çevre hareketlerinin ise sivil toplumun gücünü gözler önüne serdiği, 22 Nisan 1970’ten itibaren büyüdüğünü, 22 Nisan 1970 günü, 20 milyon Amerikalı’nın, çevrenin önce Amerika Birleşik Devletleri’nin, daha sonra tüm dünyanın önemli gündem maddesi olması amacıyla bir hareket başlattığını dile getiren Prof.Dr.Tuncay Neyişçi, bu dönemin çevre hareketleri açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Ülkelerin, projeleri destekleme bahanesi altında, siyasi ve ekonomik kaygılarla, çevre derneklerini yönlendirdiklerini söyleyen Ekolog Prof.Dr.Tuncay Neyişçi, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “ Deniz kaplumbağalarının neslinin tehdit edildiği konusu 25 yıldan beri, yani Dalyan İztuzu’na bir otel yapılması ile başladı” diyerek deniz kaplumbağalarının neslinin bahsedildiği ölçüde tehlike altında olmadığını ancak çevrecilerin bu şekilde yönlendirildiklerini söyledi.

Tüm dünyaya Antalya’dan yayılan ve nesli tükenme tehlikesi altında olan Alageyiklerin adının dahi bilinmemesini eleştiren Neyişçi, ilkokul öğrencilerinin Alageyik’i bilmezken, deniz kaplumbağalarının bilimsel adını (caretta) bildiğini söyledi. Bunların sebeplerine de değinen Prof.Dr.Tuncay Neyişçi; “Deniz kaplumbağalarının neslini korumak üzere, 9 tane bilim grubu çalışma yapıyor oysa Alageyikler ile ilgili tek bir bilim grubu bile çalışmıyor. Çünkü bu konu ile ilgili bir proje yaparsanız Avrupa Birliği’nden para alıyorsunuz. Devletlerin, sivil toplum örgütlerinin neler üzerinde çalışması gerektiğini belirleyici etkileri olduğu, çok net bir şekilde ortaya çıkıyor” dedi.

Küresel iklim değişikliği konusunda da değerlendirmelerde bulunan TOD Batı Akdeniz Şube Başkanı; “Küresel iklim değişikliği de çok ciddi bir konu olmakla beraber, büyük bir devlet baskısı ile tek alana ve buna karşı bir veya iki çözüm üretimine odaklanmıştır” diyerek, bunun arkasında da devletlerin ekonomik ve politik fikirleri olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2020, 16:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20