Bisikletçi gözüyle bisiklet yolu!

Antalya’da her geçen gün artan bisiklet kullanıcıları, şehirdeki yetersiz bisiklet yollarından şikayetçi. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan ANTBİSDER Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Sağdur, yapılan bisiklet yollarının yanlış projelendirildiğini söyledi.

banner24

Antalya Bisiklet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Sağdur, Antalya'nın önceden mevcut olanlarla birlikte son dönemde yapılan bisiklet yollarını pedal çevirerek inceledi ve izlenimlerini Antalya 3T TV'ye anlattı. Nazif Sağdur sözlerine, ''Bir turizm kendi olan ve bisisklet kullananların sayısının hızla arttığı Antalya'da bisiklet yollarının çok yetersiz'' diyerek başladı. Bu yolların büyük bölümünün son dönemde seçim yatırımı olarak yapıldığını ve yanlış projelendirildiği için kaldırılma olasılığının bulunduğunu da sözlerine ekleyen Sağdur, öztele şu değerlendirmeyi yaptı:

“Doku, coğrafya ve iklim olarak Antalya bisiklet için çok uygun bir kent. Ancak bisiklet yolları yetersiz. Şu anda 28 kilometre bisiklet yolu var. Bunun büyük bölümü son dönemde seçim yatırımı olarak, yanlış projelendirilerek yapıldı. Bu yollar da sahil bandında var sadece. Kepez, Varsak, Uncalı’da oturuyorsanız, şehre güvenli bir şekilde gelme şansınız yok. Maalesef trafikle berabere gelmek zorundasınız. Sürücülerimiz de bilinçsiz. Bisiklet sürücülerine karşı saygısız. Büyük orada durum böyle.''

Boşuna yapılan yatırım

Bisiklet yollarının yapımının öncesinde görüşlerini paylaşmak istediklerini, ancak kabul görülmediğini de vurgulayan Nafiz Sağdur, değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Yeni yapılan yollarda fikrimiz alınmadı. Parkın içerisinde bisiklet yoluna gerek yok. Boşuna yapılan bir yatırım oldu ve bunlar da bizim cebimizden çıkıyor. Yapılması gereken yerlere yollar yapılmıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na projeler sunduk. Şehirler arası bisiklet yolu projesine ilave olarak şehir içi bir planı sunduk. Antalya’nın merkezinde trafiği rahatlatmak için olması gereken bisiklet yollarını belirttik. Güvenli bisiklet yolları istiyoruz. Bisiklet yolları yapmış olmak için yapılıyor. Yayalarla beraber bu yolları kullanıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20