Bilim insanları Taşeli Platosunu anlatacak

Taşın, suyun ve biyolojik çeşitliliğin coğrafyası Taşeli Platosunun bilinmeyen yönleri, 21 Ağustos Cuma akşamı video konferansla anlatılacak…

Bilim insanları Taşeli Platosunu anlatacak

Orta Toroslarda, Antalya, Mersin ve Karaman illerinin sınırlarında yer alan Taşeli Platosu biyolojik çeşitlilik ve jeolojik açıdan Türkiye’nin önemli doğal alanlarını barındırıyor. Ancak bir yandan insan baskısı, bir yandan madencilik ve enerji projeleri Taşeli Platosunun sırlarını henüz keşfedilmeden yok ediyor. Bu sorunların önüne geçmek için harekete geçen Gündoğmuş Grubu, meslek odaları, yerel yönetimler ve bilim insanları ile birlikte Taşeli Platosunun milli park ilan edilerek koruma altına alınması için girişim başlattı. Bu kapsamda düzenlenecek olan ‘Taşeli Platosu Milli Park Projesi’ başlıklı video konferans, 21 Ağustos akşamı zoom üzerinden canlı yayınlanacak. Prof. Dr. Sacit Özer, Prof. Dr. Reyhan Küçük Erdoğan ve Doç. Dr. Nilüfer Kart Aktaş’ın önemli bilgiler aktaracağı video konferans ilgilenen vatandaşlarca da takip edilebilecek.

Taşeli Platosunun mili park olması için bir araya gelen Gündoğmuş Grubunun bu konudaki çalışmaları sürüyor. Taşeli Platosunun tehdit altındaki doğal dokusu ve jeolojik varlığının tanıtılması ve korunması için başlatılan girişim kapsamında Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şubesi’nin ikincisini organize ettiği video konferans 21 Ağustos Cuma akşamı saat 20.00’den itibaren canlı yayınlanacak.

JEOLOG VE PEYZAJ MİMARLARI TAŞELİ PLATOSUNU ANLATACAK

Taşeli Platosunun doğal peyzaj değerlerinin ele alınacağı video konferansa, Dokuz Eylül Ün. Müh. Fak. Jeoloji Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sacit Özer, Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bl. Öğrt. Üy. Prof. Dr. Reyhan Küçük Erdoğan ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğrt. Üy. Doç. Dr. Nilüfer Kart Aktaş’ın önemli bilgiler aktaracağı video konferans ilgilenen vatandaşlarca da takip edilebilecek.

VİDEO KONFERANSI CANLI İZLEMEK İÇİN

Taşeli Platosu hakkında önemli bilgilerin aktarılacağı video konferansı canlı olarak izlemek isteyenler şu bağlantıdan erişim sağlayabilecek: https://zoom.us/j/8224347940?pwd=VjhOK1hNcGF2eTFTWTNqbmMxMHh3dz09

Yusuf Yavuz

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2020, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER