‘Antalya'nın Kent Kimliği Korunamadı’

Doğal kültürel tarihi yapısıyla geçmişten bugüne bir çok uygarlığa ev sahipliği yapan Antalya,, bugün ne tarihten gelen kent kimliğini karakteristik özelliklerini hakkıyla koruyabildi,, ne de bundan sonrası yani kaliteli bir kent kimliğinin oluşturulup geleceğe aktarılması konusunda planlama yapabildi....

banner24

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve mimar Recep Esengil, kentin geçmişten gelen dokusunu koruyarak geleceği planlama konusunda büyük hatalar yapıldığını özellikle 1980 askeri darbesinden sonraki yıllarda, kent dokusunun hızla yok edildiğini söyledi..

Antalya için artık kent estetiğini konuşmanın bir anlamının kalmadığını dile getiren Recep Esengil, "Şöyle söyleyeyim; 12 Eylül darbesinden sonra çıkartılan imar kanunu halen yürürlükte...Antalya Tonguç döneminde çok güzel planlanmıştı,, ancak hayata geçirilemeden askeri darbe dönemi başladı, sonrasında da kaçak yapılaşmanın, imar aflarının, plansız göçlerin hakim olduğu bir döneme geçildi" dedi.

Londra, Münih, Viyana kent merkezlerine giden turist, Antalya kent merkezini merak etmeden, görmeden denizden uçağına gidiyorsa, hatanın turistte olmadığını söyleyen mimar Recep Esrngil, şunları kaydetti;

"Bir Akdeniz mimarisi vardır... taştan binalar kireçle sıvanmış duvarlar, mavi çerçeve kapı pervazları, açana begonviller... Akdeniz'de en uzun sahili olan ülkeyiz, buna rağmen Akdeniz mimarisinden bahsedebileceğimiz bir bölge var mı? yok. Antalya bir metropolitan olarak kötü kentleşti, peki ya ilçeler farklı mı kentleşti? Bir Alanya, Manavgat, Kemer şehir merkezlerinin Antalya şehir merkezinden farkı yok. Akdeniz mimarisi diyebileceğimiz ve gelecek nesillere gururla aktarabileceğimiz hiç bir yerleşim yeri yok maalesef."

Bu genel değerlendirmeden ayrı olarak Kaleiçi ve Balbey'e dikkat çeken Recep Esengil, "Kaleiçi'ne gittiğiniz de tabela kirliliği, çatılara doldurulmuş satılacak eşyalardan yapıları göremiyorsunuz, son derece hoyrat kullanılıyor.

Balbey'in ise 30-35 senedir ne olacağı belirsiz. Mesela Falezlerin üzerindeki 10-15 katlı binaları kaldırabilir misiniz? artık çok geç..." dedi.

Peki bugünden sonrası için Antalya'da ne yapılabilir? İleride yaşanacak nüfus yoğunluğuna dikkat çeken Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Recep Esengil, 20 sene içersinde Antalya nüfusunun 2 milyonu geçeceğini hatırlattı ve şöyle konuştu; "Antalya bugünkü mevcut halinden en az yüzde 70 daha fazla büyüyecek... Doğru planlama yaparsak, en azından geleceğini kurtarabiliriz. Ama Antalya'nın geleceğini kurtarmaya dönük bir çalışma var mı? Ne yazık ki yok. Bu sözümün en çarpıcı örneği Kırcami imar planı.... Maalesef çok kötü plan. Zaten şu an mahkemelik. Çok güzel bir planlamayla güzel bir kent dokusu yaratılabilirdi. Örnek bir imar planıyla işte Antalya'nın geleceği böyle olacak, denilebilirdi."

Antalya Kent Konseyi olarak belediyelere danışmanlık yaptıklarını, raporlar hazırlayıp sunduklarını söyleyen Recep Esengil, parasızlık gerekçesiyle yarım kalan Kent Müzesinin bir an önce hayata geçirilmesini umduklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2020, 17:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER