Antalya Kent Konseyi, pandemi sürecinde çevresel olayları değerlendirdi

Antalya Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, pandemi sürecinde yaşanan çevresel olayları değerlendirerek, ‘’Cadde ve sokaklar ile binaların kapalı alanlarının dezenfeksiyonu’’, ‘’Maske ve eldiven atıklarının bertarafı’’ ve ‘’Toplu taşıma araçlarının dezenfeksiyonu’’ konularında yapılan yanlışları açıkladı. Hazırlanan raporda, mart ve nisan aylarındaki kısıtlamaların hava kalitesine olumlu olarak yansıdığına da dikkat çekildi.

Antalya Kent Konseyi, pandemi sürecinde çevresel olayları değerlendirdi
banner24

Çevre Çalışma Grubu Başkanlığı tarafından kaleme alınan rapor, koronavirüs salgını sürecinde Antalya’da yaşanan çevresel hususların değerlendirilmesi amacıyla hazırlandı.

Raporda şöyle dendi:

Cadde ve Sokaklar ile Binaların Kapalı Alanlarının Dezenfeksiyonu

COVID-19 süreci başladıktan sonra, belediyelerimizin yaptığı ilk faaliyet, cadde ve sokakları çeşitli kimyasallar ile yıkamak oldu. Belediyelerimiz Temizlik İşleri Müdürlükleri vasıtasıyla, cadde, sokak, yol ve kaldırımları kimyasallar ve tazyikli sularla yıkadı. Bunlarla birlikte, otobüs durakları, duraklardaki banklar, çöp konteynerleri, bankamatikler de yıkanarak dezenfekte edilmeye çalışıldı. Bu tür ilaçlamaların kısa süren olumlu etkisi olmaktadır. Ancak dezavantajı avantajından fazla olmaktadır. Ancak, her ne kadar bu kimyasalların kullanımı konusunda belediyelerimizde sertifikalı personel bulundurulsa da bu kimyasallar ile karıştırılan su en iyi ihtimalle yağmur suyu toplama sistemine giren ve daha sonra alıcı ortamlara ulaşması sonucu alıcı ortamlarda ciddi ölçüde kimyasal birikimi söz konusu olacaktır. Ayrıca daha önceki toplantılarımızdan edindiğimiz izlenim, kentimizin pek çok sokağında yağmur suyu drenaj hattının olmadığı yönündedir. Dolayısıyla, çoğu kimyasalın, suyun buharlaşmasının ardından açık alanlarda yoğunlaşmış olmasından veya yeraltı suyuna karışmasından dolayı endişe edilmektedir. Açık alanlarda bu kimyasalların yoğunlaşması, yüksek dozda maruziyet riskini beraberinde getirerek uzun dönemde sağlık riski oluşturması beklenmektedir. Kimyasalların yüzeylere birikmesi, dermal olarak maruziyet riski barındırmaktadır. Bu kimyasalların uçucu olması, solunum yoluyla maruziyet riski içermektedir. Kentimizi virüslerden arındırmaya çalışırken, farklı ortamları kirletmemiz ve farklı şekillerde hastalanma riski yaratmamız üzücü olmuştur.

Antalya için özel olarak iç ortam dezenfeksiyon metodu önerecek olursak güneş ışınlarının daha az olduğu ve dış ortam ozon ve diğer kirletici konsantrasyonlarının daha az olduğu sabah 09:30- 11:30 saatleri arasında sadece ozon gazı ile dezenfeksiyon yapılmalı ve dezenfeksiyondan sonra iç ortamlar çok iyi havalandırılmalıdır. Ancak bu dezenfeksiyon işlemi market ve cami gibi halkın belirli bir süre yoğun olarak kullandığı yerlerde yapılması gerekiyorsa, yoğun kullanımdan önce ve sonra işlemin yapılacağı yer kapatılarak dezenfeksiyon yapılmalı, daha sonra ortam havalandırılmalı ve sonra tekrar faaliyete açılmalıdır.

Maske ve Eldiven Atıklarının Bertarafı

Maalesef COVID-19 süreci başladıktan hemen sonra hayatımıza giren tek kullanımlık maske ve eldivenler çok ciddi sağlık riski barındırmaktadırlar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB) tarafından 7 Nisan 2020’de yayınlanan genelgesinde (ÇŞB, 2020):

Kurum, kuruluş ve işletmelerin bina ve yerleşkelerinde oluşan maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmesi, ağzı sıkıca kapatılan iç içe iki torbaya konulması, geçici depolama alanlarında en az 72 saat bekletildikten sonra “diğer atık” kategorisinde “evsel atık” olarak yönetilmek üzere belediyeye teslim edilmesi,

Evlerden ve işyerlerinden kaynaklanan tek kullanımlık maske, eldiven, mendil gibi kişisel hijyen malzemesi atıklarının ağzı sıkıca kapatılan iç içe iki torbaya konulması, en az 72 saat süreyle oda veya balkonlarda bekletilmesi ve “diğer atık” kategorisinde evsel atık olarak yönetilmek üzere belediyeye teslim edilmesi hususlarında uygulamaya esas hükümler yer almaktadır. Ancak, genelge tarihinden itibaren iki ayı aşkın süre geçmiş olmasına, konu ile ilgili bakanlığımızın kamu spotu hazırlatmasına rağmen, maskelerin ve eldivenler başta olmak üzere diğer hijyen atıklarının ayrıca düzenli bir şekilde toplanmasına yönelik bir çalışmayı kentimizde yeterince yaygınlaşmadığı görülmüştür.

Toplu Taşıma Araçlarının Dezenfeksiyonu

COVID-19 süreci başlangıcından önce salgın hastalık riski barındıran toplu taşıma araçlarının dezenfeksiyonuna yönelik uyarılarımızı daha önce yapmıştık. Antalya Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını 170 kişilik ekip ile sürdürmektedir. Ancak çalışmaların kısıtlı kalıyor olması ve otobüslerdeki yoğunluk endişe vericidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20