Zeytin Park’ta neler oluyor?

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin haziran ayı toplantısında Büyükşehir Belediyesi ile içinde 21 bini zeytin 26 bin ağaç bulundurması nedeniyle Antalya’nın akciğeri diye adlandırılan Vakıf Zeytinliği işletmecisi olan Zeytin Park A.Ş arasında bir “işbirliği protokolü” yapılması ve bunun için de Başkan Muhittin Böcek’e yetki verilmesi kararı alındı.

Zeytin Park’ta neler oluyor?

10 yıl önce Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden 20 yıllığına kiralanan Zeytin Park A.Ş'nin ATB’den sonra en büyük hissedarı olan Büyükşehir Belediyesi'nin neden kötü yönetilerek zarar edip, batık durumuna gelen bir şirket ile “işbirliği protokolü” yapılmasına gerek duyulduğu şaşkınlıkla karşılandı.

ZEYTİN PARK ÖZEL BİR ALANDIR

Zeytin Park büyüklüğü, konumu ve sahip olduğu birçok özellikler dolayısıyla çok özel bir alan. Bu alan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait. Antalya Ticaret Borsası tarafından 13.11.2009 yılında 20
yıllığına kiralanmış. Alan 2630 dönüm büyüklüğünde. İçerisinde
20 bin 137 zeytin olmak üzere 26 bin 350 ağaç var. Alan 1. derece sit alanı ve içinde 11 tane Kültür Varlıklarından tescilli bina mevcut.


ZEYTİN PARK KÖTÜ YÖNETİLDİ

Antalya’nın akciğeri konumunda olan Zeytin Park, ATB tarafından kiralandıktan sonra (bu kiralama çok doğruydu) bu devasa alanı Antalya’nın yeşil alanı olarak korumak ve aynı zamanda 21 bin zeytin ağacından bir gelir elde ederek ekonomiye kazandırmak için 12 ortaklı Zeytin Park Anonim Şirketi kurularak işletmesi devredildi. Daha sonra sermaye artırımı yaparak 13 hissedar daha ortak alınarak sermayesi şu ana kadar 9 milyonu ödenmiş olan 10 milyona çıkarıldı. Ancak bildiğimiz, geçen 10 yıl boyunca Zeytin Park ciddi bir profesyonellik isteyen ağaçların bakımı ve ürün elde edilerek değerlendirilmesi gerçek anlamda başarılamamıştır.

PARALAR NEREDE?

Bunca yıl sonra ekonomik olarak iyi durumda olması gereken Zeytinpark A.Ş’nin kötü yönetim sonucunda borç batağında olduğu anlaşıldı. 2009 yılından, şirketin kurulduğu 2012 yılına kadar Vakıflara olan aylık 44 bin 500 liralık kira bedelinin ATB tarafından ödendiği belirtiliyor. Ancak Zeytin Park’ın şirkete 2012 yılında devrinden sonra ödeme Zeytinpark A.Ş. tarafından yapılması gerekiyordu. Yıllar içerisinde periyodik olarak artan kira bedeli en son aylık 165 bin lira olduğu belirtiliyor. Ancak 8 yılın aylık kira ortalaması 100 bin lira olarak düşünülürse toplam 9 milyon 600 bin lira kira bedeli ortaya çıkmaktadır. Eğer bu kira bedeli toplanan 9 milyon liradan ödenmişse kamuoyunda iddia edilen 7 milyon liralık borç nereden kaynaklanmıştır? Eğer bu 7 milyon liralık borç birikmiş kira bedeli ise şirket sermayesi olan 9 milyon lira nereye harcanmıştır? Kaldı ki konunun uzmanları, 21 bin ağacın 10 bini bakımda ve aşılama sürecindeyse geriye kalan 11 bin ağaçtan yıllık en az 150 ton zeytin ya da her ağaçtan 2 kg zeytinyağı çıkarıldığı düşünülürse en az 30 ton zeytinyağı elde edilebilirdi demekteler. Bu ürünler ister zeytin, ister zeytinyağı olarak satıldığında ortalama olarak yıllık yaklaşık 1 milyon lira, 8 yıl toplamında ise yaklaşık 7 milyon lira zeytin ya da zeytin yağı geliri söz konusudur. Bakım ve aşılama sürecinde olan 10 bin ağaçta buna eklendiğinde geliri ikiye katlanacaktır. Kısacası ödenmiş sermayesi ile 8 yıllık gelir toplamı paranın nereye harcadığını şirket yönetimi kamuoyuna açıklamalıdır. Bu şirkete Antalyalılar belediyeler vasıtasıyla ortaktırlar ve bilgilenme haklarıdır.


BÜYÜKŞEHİR YÖNETİMİ ÜSTLENMELİDİR

Kalan 10 yıllık sürede Zeytin Park’ın gerçek anlamda halkın yararına işletilmesi için bunca yıl yönetim kurulu görevini yürüten kadronun değişmesi gerektiği ve yeni yönetimin vizyonu ile projeler üretip, uygulayarak bu emsalsiz alanı Antalya'ya gelenlerin uğrak yeri yapmaları kente duyarlı insanların beklentileridir. Aksi halde Zeytin Park’ın bu yönetimi devam ederse içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.

Büyükşehir ile işbirliği protokolü yapılarak kamu kaynaklarıyla zararın kapatılması yoluna gidilmesi yanlıştır ve sorunu ilerde daha da büyütecektir. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak proje ele alınıp sürdürülebilirlik prensipleriyle alanı yaşatıp gelecek kuşaklara
devredilmelidir.

Antalya’nın en önemli resmi kurumları, sivil toplum örgütleri ve özel müteşebbislerinin bir araya gelerek oluşturduğu bu yapının korunması son derece önemlidir. Büyükşehir Belediyesinin bu yapıya işbirliği protokolü ile kaynak aktarması yerine liderlik yapması ve
yönlendirmesi çok daha önemlidir. Büyükşehir Belediyesi’nin, şirketin yönetimini yeniden yapılandırırsa daha sonra elindeki ekipman ve teknik kadro ile park hızla ayağa
kaldırılabilir.

Böylece “burası çiftlik olma konumundan çıkarılır.”

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2021, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20