Yargı kararına rağmen hala şemsiye ve şezlonglar sahilden kaldırılmadı

Konya Bölge İdare Mahkemesi, açılan bir dava sonucunda; Konyaaltı Sahil işletmesi ile ilgili olarak Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan Protokolün 1. Maddesinde yer alan “Her işletmeye bin metrekare şemsiye ve şezlong alanı verilir” hükmünü iptal etti.

Yargı kararına rağmen hala şemsiye ve şezlonglar sahilden kaldırılmadı

Mehmet TALAY

Antalya’da turizm ve otelcilik faaliyeti gösteren Örfioğlu Vakfınca, Konyaaltı sahilinde şemsiye ve şezlong alanlarının kiraya verilmesinin iptali için Konya 5. Bölge İdare Mahkemesi'nde açtığı dava bir yıl önce sonuçlandı.

Mahkeme, dava sonucunda Türk Milleti adına verdiği 2020/302 sayılı kararda;

“Antalya Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan Protokolün 1. Maddesinde yer alan 19 adet bin metrekare şemsiye ve şezlong alanının tahsisine ilişkin kısımda hukuka uygunluk bulunmadığından söz konusu işlem ve ibare iptal edilmiştir” denildi.

Bu karar Büyükşehir ve Antalya Valiliğine tebliğ edildiği halde 1 yıldır yargının verdiği bu karar Valilik ve Büyükşehir tarafından yerine getirilmemiş ve Konyaaltı sahili işletmesini alan Alkoç firması bu konuda uyarılmamıştır.

Sahil, yargı kararına rağmen hala işgal altında ve halk bu işgaldeki sahilden faydalanamamaktadır.

Büyükşehir neden itiraz etti…

Örfioğlu Vakfınca açılan davada, Konya Bölge İdare Mahkemesi Konyaaltı sahilinde şemsiye ve şezlong alanlarının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle kiraya verilemeyeceğine hükmederek, Antalya Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan Protokolün ilgili maddelerini bir yıl önce iptal etmişti.

Örfioğlu Vakfı, daha önce Antalya İdare Mahkemesine dava açmış ancak yerel Mahkeme açılan davayı reddetmişti.

Bunun üzerine söz konusu Vakıf, davayı Konya Bölge idare Mahkemesine taşımıştı.

Bölge İdare mahkemesi, Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyelerinden savunmalarını istemiş, Valilik ve Büyükşehir savunmalarında “istinafın reddedilmesi” talebinde bulunmuşlardı.

Bölge İdare Mahkemesinin bu kararı, daha önce ALKOÇ firmasının sözleşmesinin iptali yoluna giden Büyükşehir Belediyesinin lehine olduğu halde Belediye hukukçularının “istinafın reddedilmesi” talebi kamuoyunca şaşkınlıkla karşılandı.

Sahilin Alkoçlar’a kiralanmasından dolayı “kamu zararı” olduğu gerekçesiyle ihalenin iptaline karar veren Büyükşehir Belediyesinin bu tutumu anlaşılmamıştır.

Protokol anayasaya aykırıdır

Bölge İdare mahkemesi söz konusu kararında sahillerle ilgili Büyükşehir Belediyesinin her hangi bir yetkisinin bulunmadığını belirterek şöyle denildi

“…Kıyı şeridinde Büyükşehir Belediyesine herkesin kullanımını sınırlandıracak şekilde işletme ve işlettirme yetkisi verildiği, anılan yetkinin Anayasa ve ilgili kanunlara aykırı olduğu anlaşılmıştır. (..) Bu alanların işletilmesi veya işlettirilmesinin hukuksal dayanağı bulunmamaktadır.”

Karar tüm sahil işletmelerini bağlar

Söz konusu mahkeme kararının nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusunda görüşlerine başvurduğumuz hukukçular, “Her ne kadar mahkeme kararında 19 işletmenin işgalinde olan 19 bin metrekarelik alanın şemsiye ve şezlong alanında kira işlemi yapılamayacağını belirtse de, bu karara dayanak olan Anayasanın 43. Kıyı Koruma Kanunun 5. Maddesine atıfta bulunarak bu karar varmıştır. Söz konusu dayanaklar sahillerin genel tasarrufunu esas aldığından bu karar sadece Konyaaltı sahili için değil, tüm sahiller için geçerlidir” değerlendirmesinde bulundular.

Alkoçlar’ın sözleşmesi geçerli değil

Haber Merkezimiz, aynı hukukçulara “Bu yoruma göre, Konyaaltı sahili için Alkoçlar Firması ile Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan ihale dayanaklı Sözleşme geçerliliğini devam ettirebilir mi” sorusunu yönelttik. Hukukçuların bu konuyla ilgili yorumları şöyle oldu. “Mahkemenin bu kararına göre; dolgu alanında bulunan ve Kıyı kenar çizgisinin dışında kalan büfelerle ilgili hükümler geçerliliğini sürdürür. Ancak mahkeme bu büfelere verilen şemsiye-şezlong alanlarını söz konusu büfelerce işletilmesi hükmünü iptal etmiştir. Bu kararla Büyükşehir Belediyesinin, büfe işletmeleri tarafından ücretli olarak kiraya verilen şemsiye ve şezlongların tamamını kaldırması zorunludur. Bu bir anlamda Alkoçlar firması ile yapılan sözleşmeyi de geçersiz hale getirmektedir.”

Sahilde işgale son verilmelidir

Mahkemenin bu kararının Alkoçlar’la yapılan Sözleşmenin revize edilmesinin yolunu açtığını ifade eden hukukçular, “Bu kararla Büyükşehir Belediyesinin eli güçlenmiştir. Belediye, sahilde Alkoçlar tarafından kiraya verilen büfelerin önündeki şemsiye-şezlong alanlarını boşaltma hakkı elde etmiştir. Belediye yargının bu kararını gecikmeksizin uygulamak zorundadır. Aksi halde yargı kararını uygulamadıkları gerekçesiyle suçlu durumuna düşerler.” dediler.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2021, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21