Rus şehrinde turizmcilerin isyanı

Rusya'nın Volgograd sakinleri "Türkiye'ye direkt uçuşların yeniden başlatılması" için tüm resmi makamlara ayrı ayrı başvurdu. Turizm sektörünün bölgedeki temsilcileri neden komşu Rostov-on-Don'dan Antalya'ya uçmanın mümkün olduğu, ancak Volgograd'dan yapılmasına izin verilmediğine mantıklı bir açıklama bulamadı. Bu nedenle Başbakan Mihail Mişustin'e, hükümete Ulaştırma Bakanlığı'na ve Federal Hava Taşımacılığı Dairesi'ne "yasağın kaldırılması" başvurusu yapıldı.

Rus şehrinde turizmcilerin isyanı
banner24

25 Mart'ta federal makamlar Volgograd da dahil olmak üzere 13 Rus havaalanından uluslararası uçuşlara izin verdiğini duyurmuştu. Ancak 29 Mart'ta Federal Hava Taşımacılığı Ajansı bu şehirlerden İngiltere ve Türkiye'ye uçuşları yasakladı.

Turkrus.com haber sitesinde yer alan habere göre Türk tatil beldelerinde charter seferleri düzenlemeye izin verilmesi Volgograd turizm sektörünü isyan ettirdi. Yerel basına yansıyan itiraz dilekçesinde, "İngiltere ile zaten federal düzeyde genel bir yasak olduğu zaten mlaum. Fakat Volgograd veya Krasnodar'dan Türkiye'ye uçmak yasaklanırken neden komşu Rostov-on-Don veya Astrahan'dan uçmak mümkün?" diye soruldu ve "ayrımcılık" suçlaması yapıldı.

Yerel turizm temsilcileri, "İnsanlar yasak yüzünden ya uzun zamandır beklenen tatillerini iptal etmek zorunda kalacaklar ya da mesela komşu Rostov-on-Don  havaalanından Türkiye'ye uçabilmek için ekstradan yedi saatlik bir otobüs yolculuğunu tura ekleyeceksiniz" dediler. 
 
Tur operatörleri, ikinci seçeneğin çocuklu ailelere ve uzun bir yolculuğa dayanamayan emeklilere büyük zorluk yaşatacağı görüşünde.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21