Öğrencisi olduğu kursun öğretmeni oldu

Antalya’da Yaşayan 48 Yaşındaki Serap Cibeli Kırdı, Yıllarca Öğrencisi Olduğu Muratpaşa Belediyesi’nin Mesleki Eğitim Ve Sanatsal Ürettim Kurslarına Bu Dönem Öğretmen Olarak Katıldı.

Öğrencisi olduğu kursun öğretmeni oldu
banner5

Antalya’da yaşayan 48 yaşındaki Serap Cibeli Kırdı, yıllarca öğrencisi olduğu Muratpaşa Belediyesi’nin mesleki eğitim ve sanatsal ürettim kurslarına bu dönem öğretmen olarak katıldı.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Serik Meslek Yüksekokulu Geleneksel El Sanatları programını bitirerek öğretmen olan Kırdı, 18 öğrencisiyle sürdürdüğü ‘kırk yama’ kursunda yapılan çalışmalarla Muratpaşa Belediyesi Üreten Eller Festivali’ne katıldı. Evli ve bir çocuk annesi olan Kırdı, henüz 25’li yaşlarında Muratpaşa Belediyesi’nin Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi’yle birlikte düzenlendiği ve iğne oyasından seramiğe, resme birbirinden farklı branşlarda gerçekleştirdiği kurslara katılmaya başladı. Yıllarda bu kurslarda öğrenci olan ve hatta kendi ifadesiyle “aynı kursa birkaç dönem” devam eden Kırdı, kurslarda öğrendikleri ve kızı Özge Kartal’ın cesaretlendirmesiyle hayatına bambaşka bir pencere açtı.

Kurslardan üniversiteye

Kırdı, 3 yıl önce üniversite sınavlarına girdi ve Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Serik Meslek Yüksekokulu Geleneksel El Sanatları programını kazandı. Geçen yıl üniversiteyi bitiren Kırdı, mezun olur olmaz da yıllarca öğrencisi olduğu kursa öğretmen olarak görevlendirildi. Kırdı, Üçgen Mahallesi’nde bulunan Muratpaşa Belediyesi Giritli Kadın Danışma Merkezi’nde ‘kırk yama’ kursu açtı. Kursa bu yıl 18 öğrenci kayıt oldu. Kırk yamanın son yıllarda patchwork olarak ünlenen ama aslen Anadolu topraklarına ait geleneksel bir el sanatı olduğunu söyleyen Kırdı, kırk yamanın, atık kumaş parçalarından farklı biçimlerde farklı tasarımlar yapmak olduğunu belirtti. Kırdı, bu yıl açılan kursta koltuk yastığı kılıfları başta olmak üzere, çanta, yelek, masa örtüsü, nevresim takımı gibi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8