'KDV indirimi uzatılsın'

Antalya Börekçiler, Etli Pideciler, Yufkacılar, Kafeteryalar Ve Kafe Barlar Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Şimşek, pandemi sürecinin olumsuz etkilerine en çok maruz kalan kesimin başında gelen yiyecek-içecek sunum faaliyeti yapan börekçi, , yufkacı, etli pideci, gözlemeci kafe, bar ve kafeterya fastfood işletmelerinin KDV'nin yüzde 8’den yüzde 1'e düşürülmesiyle bir nebze olsun rahatladığını belirterek, 30 Eylül 2021 Tarihinde sona erecek olan KDV indiriminin uzatılmasını talep etti.

'KDV indirimi uzatılsın'

KDV indiriminin esnaf ve sanatkarların yaşamış olduğu olumsuz etkileri azaltarak ve esnafın yükünü hafifleterek esnafın toparlanmasına yardımcı olacağını belirten Başkan Hüseyin Şimşek yapmış olduğu açıklamada;

Esnafımıza kira yardımı, maddi destek yardımı, stopaj ve KDV indirimleri, SGK ve diğer vergilere taksitli ödeme seçenekleri ile destek olunmaya devam ediliyor. Fakat ne yazık ki  bu salgın en çok esnaf ve sanatkarlarımızı olumsuz etkilemiş geçen bu iki yıllık zaman zarfında birçok esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. İşletmelerin kapatılması esnafların borca sürüklenmesi gibi bu istenmeyen durumlar karşısında hepimiz üzülerek derin yaralar aldık. Bir yıldır esnaf ve sanatkarlarımıza uygulanan %8’den %1’e düşen KDV indirimi bizlere bir nebze de olsa nefes alabilme fırsatı verdi. Ve en azından işletmelerin varlığının devamlılığını sağlaması için katkıda bulundu. 30 Eylül 2021 Tarihinde sona erecek olan %1 KDV indirimi esnaf ve sanatkarlarımızdan gelen yoğun talep üzerine uzatılmalıdır. Pandemi sürecinde olumsuz etkilenen sektörleri desteklemek amacıyla yeme-içme, konaklama, ulaşım, iş yeri kiralama ve diğer hizmetlerde son 1 yıldır uygulanan ve 30 Eylül’de sona erecek olan KDV oranı indirimlerinin uzatılmasını talep ediyoruz. Bu indirimin tüm esnaf ve sanatkarlarımıza büyük bir destek olacağı kanaati içerisindeyiz. Geçmişte olduğu gibi bugünde esnaf ve sanatkarlarımız devletinin ve milletinin yanındadır. Yanında olmaya da devam edecektir. Devletimize esnaf ve sanatkarlarımıza olan yardım ve destekleri için teşekkür ediyor. Bu desteklerin devam etmesini temenni ediyorum. Vatandaşlarımızın da esnafına sahip çıkmasını rica ediyorum.” İfadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER