Finike’deki okullarda neler oluyor?

Antalya Eğitim İzleme Kurulu, Finike’de interneti olmayan köy okullarının EBA Destek Noktasi olarak belirlendiğini ifade ederek, imam eşlerinin eğitim için görevlendirildiğini açıkladı.

Finike’deki okullarda neler oluyor?
banner24

Antalya Eğitim İzleme Kurulu tarafından yapılan açıklamada eğitimde yaşanan sorunları çözmesi beklenen siyasi iktidarın, pandeminin getirdiği sonuçları kendi siyasi hedefleri doğrultusunda kullandığına dikkat çekildi.

Açıklamada şöyle dendi:

‘’Finike'de köy okullarında yaşanan uygulama gelecek açısından kaygı verici ve ibretliktir. Taşımalı eğitim içerisinde yer alan 5 köyde ilkokul öğrencileri haftada iki gün taşımalı okula servislerle giderken, geri kalan 3 günde ise köy imamı veya imam eşi çocukların yaşadığı köylerdeki okullarda eğitim veriyor. İşin ilginç tarafı ise yasal kılıfa uydurmak için bu 5 köyün kapalı olan okulu 'EBA Destek Noktası' olarak belirlenmiş ve bu şekilde açılarak imam eşleri veya imamın kendisi geçici olarak görevlendirilmiş durumda.

İşin daha da vahim olan tarafı EBA Destek noktası yapılan bu okullarda internet bağlantısı yok.

Dağbağı, Yeşilköy, Ernez, Yazır ve Çamlıbel köylerinden Arif Şehit Osman Çelik ilkokuluna taşımalı öğrenciler taşınarak eğitim verilmesine rağmen bu köylerin ilkokullarında 3 gün öğrencilerin hangi dersi hangi müfredatı, hangi yönetmeliğe göre yaptıkları soru işareti. Öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen müfredatı işlemedikleri edinilen bilgilerden anlaşılmaktadır.

Kabul edilemez bir durum

Bu 5 köyde 1,2,3 ve 4. sınıf öğrencilerinin tamamı tek bir sınıfta toplanarak çalışma yürütülmektedir. Taşımalı olarak ortaokullar 5 gün okula servislerle taşınırken, aynı köyde bulunan ilkokul öğrencilerinin pandemi gerekçesi ile haftada iki gün taşımalı olarak okullarına gitmeleri, diğer 3 gün 'EBA Destek noktası' kılıfı uydurularak kendi okullarında imam veya imam eşlerine emanet edilmeleri kabul edilemez.

Anlaşılıyor ki haftada iki gün taşımalı okulda eğitim gören bu beş köyün ilkokul öğrencileri geri kalan üç günde ise Milli Eğitim Müfredatı dışında bir eğitimle karşı karşıya kalmaktadırlar. Görevlendirilen imam eşlerinin ise öğretmenlik ölçütlerine uyup uymadığı bilinmemektedir. Kaldı ki sadece imam eşleri değil bazılarında imamlar da ücret karşılığı görevlendirilmişlerdir.

Köylere neden öğretmen atanmıyor?

Son yapılan açıklamalardan anlaşıldığına göre, bu yıl 20 bin öğretmen ataması kararı alınmıştır. Oysa görüldüğü gibi köy okullarının tamamında öğretmen bulunmamaktadır. Köy okullarının tamamı öğrenci sayılarına bakılmaksızın açılmalıdır. Öğretmen ataması tüm köy okulları açılacak şekilde planlanmalı ve ataması yapılmayan yüzbinlerce öğretmen buralarda kadrolu olarak istihdam edilmelidir. İktidarın köylere niçin öğretmen atamadığı bu uygulamalardan açıkça anlaşılmaktadır.  

Pandemi fırsat bilinerek öğrencilerin bilim dışı bir eğitim modeli ve içeriği ile muhatap edilmeleri iktidarın istediği bir yönelim olabilir. Ama biz bu tür ideolojik yaklaşımlara asla sessiz kalmayacağız.

Antalya Eğitim İzleme Kurulu olarak aşağıdaki soruların yanıtının verilmesini bekliyoruz:

- Köy okullarında haftanın beş günü okullar açık iken Finike’deki 5 köy okulunda öğrenciler niçin haftada iki gün taşımalı eğitim ile okullarına giderken, geri kalan üç günde köylerindeki okullarda kalmaktadırlar?

- Bu köylerde ücretli öğretmen olarak görevlendirilen imam eşleri görevlendirme koşullarına uyuyorlar mı?

- Bu köy okullarında internet bağlantısı yokken,  “EBA Destek Noktası” nasıl yapılıyorlar?

- Öğrencilere kendi köy okullarında bulundukları üç günde hangi müfredat uygulanmakta, hangi dersler verilmektedir?

- Beş gün taşıma için servisler yetersiz ise, niçin servis sayıları artırılmıyor?

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2021, 15:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Çömlek
Osman Çömlek - 1 ay Önce

Köy okullarının kapatılarak taşımalı sistemin amacı köylerden öğretmenleri çıkartıp,pedogojik eğitim almayan imam ve benzerlerine teslim etmek oldu ve yetişecek neslin eğitim ve öğretimle ilişkisi kesilerek biat ve ruhban eğitimle 1400 lü yılların hayalini kuranlara meydan bırakıldı,eğitim öğretim veren camiada yetişen imamhatipli veya öğretmen okul çıkışlı eğitimcilerden tenzih ettiklerim vardır,çoğunlukla salla başını almaaşını hesabı ile hareket edenler birde pandemi kılıfı ile ne yazíkki iktidarın borazancılığını yapanlara yaradı,yazík,il ve ilçe mill eğitim müdürleri bu duruma neden sessiz kalmışlardır belli oluyor,hangi çağda yaşamayı özleyenlere yazíklsr olsun.söylenecek çok şey var köy halkí uyansın.

SIRADAKİ HABER

banner20

banner21