Finike’de görevlendirmeler iptal edildi

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, Finike'de Dağbağı, Yeşilköy, Ernez, Yazır ve Çamlıbel köylerinden Arif Şehit Osman Çelik ilkokuluna öğrenciler taşınarak imam eşleri tarafından eğitim verilmesine itiraz ettiklerini anımsatarak, ‘‘Tepkimiz sonucunda Finike Kaymakamlığı köylerde öğretmen olarak görevlendirilmiş olan imam ve imam eşlerinin görevlendirmelerini iptal etmiştir. Ayrıca haftada üç gün ağırlıklı olarak Arapça okuma yazmanın öğretildiği köy okullarını kapatılmıştır’’ dedi.

Finike’de görevlendirmeler iptal edildi
banner24

Eğitim Sen Antalya Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

‘‘Finike'de Dağbağı, Yeşilköy, Ernez, Yazır ve Çamlıbel köylerinden Arif Şehit Osman Çelik ilkokuluna taşımalı öğrenciler taşınarak eğitim verilmesine rağmen bu köylerin ilkokullarında 3 gün öğrencilerin hangi dersi hangi müfredatı, hangi yönetmeliğe göre yaptıkları soru işareti olacak şekilde imam eşleri görevlendirilmişti.
Bu 5 köyde 1,2,3 ve 4. sınıf öğrencilerinin tamamı tek bir sınıfta toplanarak çalışma yürütülmekteydi. Taşımalı olarak ortaokullar 5 gün okula servislerle taşınırken, aynı köyde bulunan ilkokul öğrencileri pandemi gerekçesi ile haftada 3 gün  'EBA Destek noktası' kılıfı uydurularak kendi okullarında imam veya imam eşlerine emanet edilmişlerdi.
Yaşanan bu gelişme üzerine Eğitim Sen Antalya Şubesi olarak, pandemi fırsat bilinerek öğrencilerin bilim dışı bir eğitim modeli ve içeriği ile muhatap edilmelerinin iktidarın istediği bir yönelim olabileceğini ama bizim bu tür ideolojik yaklaşımlara asla sessiz kalmayacağımızı belirtmiştik.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Sen’in ve laik, bilimsel eğitimden yana olan kurumların tepkileri sonucunda Finike’de yaşanan bu gelişmeler ile ilgili müfettişler görevlendirerek soruşturma başlatmıştı. 
Tepkimiz sonucunda Finike Kaymakamlığı köylerde öğretmen olarak görevlendirilmiş olan imam ve imam eşlerinin görevlendirmelerini iptal etmiştir. Ayrıca haftada üç gün ağırlıklı olarak Arapça okuma yazmanın öğretildiği köy okulları kapatılmıştır.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21