Denizlerdeki plastik atıklara çözüm

Temiz Akdeniz Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesi kapsamında “Atık Tutucu Sistemi” hayata geçirildi. Karabucak Deresi için tasarlanan Atık Tutucu Sistemi, denize giden atıkların önüne geçilmesi, bu atıkların görünür kılınması ve böylece kamuoyunun bilinçlendirilmesi açısından da önemli bir işlevi olacak.

Denizlerdeki plastik atıklara çözüm
banner24

AB’de her yıl 150 bin ile 500 bin ton plastik denizlere karışıyor. Akdeniz’deki atıkların yüzde 95’ini plastik maddeler oluşturuyor ve bu atıkların büyük bir çoğunluğu akarsular tarafından taşınıyor. Akarsular vasıtasıyla denizlere taşınan plastik atıklar doğada kısa sürede yok olmuyor ve deniz ekosistemini olumsuz etkiliyor. Plastik atıkların, akarsuların denizlere döküldüğü son noktalar olan nehir ağızlarında tutulup, toplanarak uzaklaştırılmaları en etkili çözümlerden biri.

Akarsuyu filtreleme yoluyla atıkları topluyor

Doğa Koruma Merkezi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından Coca-Cola Vakfı desteğiyle ve Kemer Belediyesi iş birliğinde yürütülen Temiz Akdeniz Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesi kapsamında atık tutucu sistemi hayata geçirildi. Akarsuyu filtreleme yoluyla atıkları toplayan ve ilk olarak Kemer-Karabucak Deresi için tasarlanan atık tutucu, çevreye duyarlı tasarım formu, teknik detayları ve estetik değerleriyle dikkat çekiyor. Sistemde, akarsuyla taşınan suyun bir bölümü, engeller vasıtasıyla filtreleme elemanlarına yönlendiriliyor ve bu engeller su içerisindeki katı atıkları tutuyor. Böylece katı atıkların denize iletilmesi engelleniyor.

9 yaşındaki Mira’nın projesi

Konyaaltı İlkokulu 3. Sınıf öğrencisi Mira Alemdar da insanlar tarafından doğaya atılan çöplerin oluşturduğu kirlilik ve çok sevdiği deniz canlılarının zarar görmesi üzerine harekete geçmişti. Mira, hayalindeki projeyi Antalya Büyükşehir Belediye Muhittin Böcek’e göndermişti. Böcek’te bunun üzerine “Yüzey suyu atık kapanı” projesinin hayata geçirilmesi için talimat vermişti. Mira’nın hayalini gerçeğe dönüştürmek için Muhittin Böcek’in talimatıyla çalışma başlatan Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Deniz ve Kıyı Yönetimi Şube Müdürlüğü ile Fen İşleri Daire Başkanlığı Türkiye’de ilk olan bir projeyi hayata geçirmişti. Çalışma kapsamında Konyaaltı Arapsuyu 1 ve Arapsuyu 2 derelerinin içine beton bloklar yerleştirilmişti. Bu bloklarda yer alan kanallar önüne konulan fileler yardımıyla derelerden taşınan fiziksel atıkların ve deniz çöplerinin denize ulaşmadan tutulması sağlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21