Antalya’da sular durulmuyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde başdanışman olarak görev yapan Cem Oğuz’un aynı anda birden fazla şirkette görev yapması dikkat çekiyor. Oğuz’un ASAT, ALDAŞ, ANTEPE ve Akdeniz Üniversitesi gibi kurumlarda aynı anda görev yapması ilgili mevzuatlar gereği yasal suç teşkil ediyor.

Antalya’da sular durulmuyor

Türkiye’de altyapı hizmeti yapan ve aynı zamanda Belediye iştiraki olan kurumlar İSKİ Kanunu’na göre çalışıyor. Antalya’nın altyapısından sorumlu olan ASAT'da İSKİ Kanunu’na tabii bir Büyükşehir iştiraki olarak varlığını sürdürüyor. Bu kanuna göre, ASAT’ı yönetmek üzere 5 yönetim kurulu üyesi görevlendiriliyor. Yönetim kurulu üyelerini de Büyükşehir Belediye Başkanı belirliyor.

ASAT YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ BÖCEK BELİRLEDİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek de göreve başladıktan sonra yönetim kurulunda çalışacak olan kişileri belirleyerek, atamalarını gerçekleştirdi. Buna göre Muhittin Böcek Yönetim Kurulu Başkanı olurken, üyeliklere de Osman Yıldız, Ümit Daban, Osman Karbay ve Cem Oğuz getirildi.

İLGİLİ YASA NE DİYOR?

Yönetim Kurulu’nda görev yapacak olan üyelerin hangi şartlara göre bu görevi yapacakları ise İSKİ Kanunu’nun 7. maddesinde açıkça belirtiliyor. Yasanın 7. maddesi şöyle diyor; “…Üyeler, devlet memurlarına ilişkin mevzuatta yer alan istisnalar dışında, özel ya da kamu sektöründe başka bir görev alamazlar. Genel, katma ve özel bütçeli idarelerin, kamu iktisadi teşebbüslerinin kadrolarından yönetim kuruluna getirilenler asıl görevlerinden maaşsız izinli sayılırlar…”

OĞUZ’UN YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ YASAL DEĞİL

Kanunun bu amir hükmüne göre; kadrosu halen Akdeniz Üniversitesi’nde olan Cem Oğuz’un, ASAT Yönetim Kurulu üyeliği yasal değil.

Seçim sonrasında önce Muhittin Böcek’in Baş Danışmanlığı’na Akdeniz Üniversitesi’nin muvafakati ile getirilen Cem Oğuz, aynı zamanda yine Muhittin Böcek’in kararı ile Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden birisi olan ANTEPE şirketinin de yönetim Kurulu üyeliğine atandı ve yönetim kurulu kararı ile de başkanlığa getirildi.

CHP’LİLER DURUMU DOĞRU BULMUYOR

Cem Oğuz’un Akdeniz Üniversitesi’ndeki kadrolu görevinin yanı sıra Böcek’in Baş Danışmanlığı, ASAT, ALDAŞ ve ANTEPE de Yönetim Kurulu üyeliği görevlerine de getirilmesi tepkilere neden oluyor.. Cem Oğuz’un kendi kadrosundan maaşını almasını ve başkan danışmanlığından da belirli bir ücreti almasının yanı sıra ASAT, ALDAŞ ve ANTEPE şirketlerinden de huzur hakkı alıp almadığının bilinmediğini dile getiren bazı CHP’liler, “Genel Başkanımız 4-5 maaş alan AK Partilileri eleştirirken, Cem Oğuz’un belediyeden birkaç yerden gelir elde etmesi kabullenilemez, Partimizde bu görevleri ondan daha da iyisini yapacak kadrolar varken bir kişiye bunca görev verilmesi doğru değildir” dediler.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2020, 13:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20