Antalya Narenciye Bahçesi'nde futbol maçları başladı!

Cumhuriyet'in tarımsal üretim seferberliğine öncülük eden Vakıflara ait Antalya'daki Narenciye Bahçesi özel bir firmaya kiralanmış, spor sahası, kafe ve çeşitli tesisler yapılacağı gündeme gelmişti. 1934'ten beri tarımsal üretim üssü olan narenciye de futbol maçları başladı.

banner24

Antalya’da 1934 yılından bu yana tarımsal üretime öncülük eden ve bölgede muz ve narenciye üretiminin yaygınlaşmasını sağlayan kurumlardan biri olan Narenciye Bahçesi özel bir şirkete kiralanmıştı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından kiraya verilen arazideki bazı ağaçların kesilerek çim ekilmiş, söz konusu alanda halı saha, çay bahçesi, pastane ve fırın gibi işletmelerin açılacağı iddia edilmişti.

ERKEN CUMHURİYET DÖNEMİNİN TARIMSAL HAFIZASI

1934 yılından bu yana bitkisel üretim alanında çalışmalar yürütülen narenciye bahçesi, kahveden muza, hurmadan tropik bitkilere birçok tarımsal ürünün bölgede üretilebilmesi için öncülük yaptı. Erken Cumhuriyet döneminin tarımsal üretime verdiği önemin simgelerinden biri olan arazide çeltikten susama, pamuktan yem bitkilerine kadar birçok ürünün yerli üretime kazandırılması için çalışmalar yürütüldü. BATEM arşivinde yer verilen bilgilerde kurumun ve narenciye bahçesinin köklü geçmişine değiniliyor.
 

HİÇBİR ŞEKİLDE İŞLETMEYE AÇILMAMASI GEREKİYOR

Çevre örgütleri; Narenciye Bahçesi'nin Svil Toplum Kuruluşları ve siyasi partiler dahil hiçbir şekilde halı saha,kafe gibi işletmemelere açılamaması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Narenciye Bahçesi'nin tarımsal üretim amacıyla eski haliyle kullanılması gerektiğinin altını çiziyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2021, 22:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
A.erdal gülen
A.erdal gülen - 3 hafta Önce

Narenciye bahçemize tüm antalyalılar sahip çıkmalıyız.

SIRADAKİ HABER

banner20

banner21