Antalya kıyılarında petrol kirliliği alarmı

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TUDAV), son günlerde Antalya kıyılarından petrol kirliliği ile ilgili vatandaşlardan sıkça ihbarlar geldiğini belirterek, ‘’Sosyal medya sitelerinde vatandaşlar; Konyaaltı ve Lara sahillerinin mavi bayraklı plajlarında denize girdikten sonra vücutlarında zift ve yağ lekelerinin fotoğraflarını paylaşıyor. Turizm sezonunun yeni başladığı bu günlerde, özellikle de “5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde yetkililerden bu petrol kirliliğinin nedeni, bununla ilgili eylem planlarını açıklamalarını ve çözüm önerilerini bekliyoruz’’ denildi.

Antalya kıyılarında petrol kirliliği alarmı

TUDAV’ın petrol kirliliği konusunda birçok çalışma yaptığı, bu konuda evrensel standartlarda bilgi içeren kitaplar yayınladığı belirtilen açıklamada, Akdeniz’de petrol kirliliği kazaları ile ilgili; tedbir almak, hazırlık yapmak, temizlemek, uzman yetiştirmek ve bilimsel izleme gibi aşamaları tavsiye ettiklerine dikkat çekildi.

Açıklamada şöyle dendi:

‘’Bütün denizlerdeki petrol sızıntıları, gemilerden sızan petrol kalıntıları, gemilerin kaza sonrası denize dökülen petrol deniz ekosistemi için zararlı etki yapmaktadır. Deniz canlılarının yumurta ve larvalarının petrol kirliliğine daha fazla duyarlı olduğu bilinmektedir. Birçok balık, kabuklu ve eklembacaklı ilk evrelerini yüzeyde yüzerek geçirir ve bu durumda petrolden fazlasıyla etkilenirler. Petrol kirliliği eğer geniş bir alana yayılmışsa, yumurtlama dönemine denk gelmişse ve belli türlerin özel olarak yumurtlama alanları olarak seçtikleri yerlere yayılmışsa su ürünleri stokları risk altındadır (Ipıeca/IMO, 1997). Diğer yandan, petrol kirliliğinde su ürünlerindeki lezzet değişimi ve petrol kokusu üreticileri zor durumda bırakır.

Akdeniz, koruma altında bir hassas deniz olarak adlandırılmasına rağmen, uluslararası sözleşmelerle nasıl korunacağı ve kirliliklere nasıl müdahale edileceği tanımlanmış olmasına rağmen, sorumlu ve ilgili kurumların konu hakkında bilimsel verilere dayanan açıklama yapması hem kamuoyu hem de sivil toplum kuruluşlarının beklentileridir.

Turizm sezonunun başında Antalya kıyılarımızda görünen petrol atıkları Akdeniz havzasında görece turizm üstünlüğü olan ülkemiz için bir tehdittir. Temizlemesi aylar, yıllar süren petrol kirliliğinin önlenebilmesi için sıkı önlem ve kurallar uygulamaya sokulmalı, denetimler sıklaştırılmalı ve uzman bir kuruluşa bilimsel bir izleme çalışması başlatılmalıdır.

Bu konuda ilgili kurumların bir an önce gerekli adımları atması, kirliliğin nedeni ve çözümüne yönelik olarak kamuoyunu aydınlatması beklenmektedir.’’

Fotoğraflar: Antalya Hakkında sosyal medya sitesinden alınmıştır

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet YildirimE
Mehmet YildirimE - 1 ay Önce

. Deniz temizliği için Her Turist den konakladığı her gün için 10 USD Deniz temizliğine bir bedel ödemeli. Otel ve tatil köyleri sahipleri DENIZ TEMIZLIGINE BIR TL VEREN YOK.
. CEVRE BAKANLIGI BIR TL DENIZ TEMIZLIGINE BUTCE VERMIYOR. DENIZDE SIFIR ATIK NASIL OLACAK ? DENIZ TEMIZLIK BUTCESI YOK
. Yurt dışına çıkış harcı 15 TL idi Şimdi 150 TL/ KISI BASI Olmuş. Ayrıca Bu para hazineye gitmemeli DENIZ TEMIZLIGI FONUNA VERILMELI
.DENIZLER HEPIMIZIN, DENIZLERIMIZI TEMIZLEYEN YOK. Belediyelerin Deniz temizlik bütçesi yok. Gelecek nesillerin işi çok zor.

SIRADAKİ HABER

banner20

banner21