3T ANALİZ: ABD’nin popülizm ile imtihanı

Amerikan tarihinin en sıra dışı başkanlık yarışı nihayet sonuçlandı. Resmi olmayan sonuçlara göre ABD’nin 46’ncı başkanı seçilen Demokratların adayı Joe Biden ilk konuşmasında birlik mesajı verse de ülke iç savaştan bu yana görülmemiş bir bölünmüşlükle karşı karşıya...

3T ANALİZ: ABD’nin popülizm ile imtihanı

Donald Trump’ın ırkçı, yabancı düşmanı, muhafazakar popülist söylemlerinden bunalan Amerikalılar, sonucun netleşmesiyle birlikte sokaklara akın ettiler. 77 yaşındaki tecrübeli siyasetçi Biden’ın başkanlığa seçilmesi pek çok eyalette sabahın ilk saatlerine kadar coşkuyla kutlanırken, görevdeki Başkan Trump ve destekçileri sonuçlara karşı çıkacaklarını açıkladılar.

Siyasi nezaketi yerle bir eden, seçildiği ilk günden beri teamüllerin dışında hareket eden Trump, Amerikalıların yarısı tarafından ‘kötülük timsali, şeytan’ olarak nitelendirilirken, destekçileri tarafından ‘süper kahraman’ olarak değerlendiriliyor. Her ne kadar Biden beklenildiği üzere seçimi kazansa da, Trump’ın başa baş götürdüğü seçim sonuçları iyi analiz edilmezse, ileriki yıllarda ABD Trump’tan çok daha tehlikeli yeni popülist liderlere gebe olacaktır.

Yakın ekibi ve ailesinin ortaya çıkan yolsuzlukları, ülkeye yasadışı yollardan giren yabancıların çocuklarını günlerce kafese kapatması, iki yüz binden fazla Amerikalının ölümüne yol açan Covid19 salgınını hiç ciddiye almaması, ırkçı gruplara verdiği destek, küresel alanda ABD’nin düşen itibarı ya da alenen söylediği yalanlar Trump destekçilerinin fikirlerini değiştirmenin yakınından bile geçemedi. Bunun en önemli nedenlerinin başında ise Amerikan halkının elitist, Washington siyasetçilerine duydukları güvensizlik geliyor.

Ezber bozan, nezaketsiz tavırları Trump’ın Amerikalıların yarısının kalbinde taht kurmasına neden oldu. ‘Tam bizden biri’, ‘dürüst, halk adamı’ olarak değerlendirdikleri milyarder Trump’ın koltuğunu, gaflarıyla ünlü Biden’a bırakmasını ülkenin sonu olarak değerlendiren Cumhuriyetçi muhafazakarlar ve onların sorunları ortadan kalkmayacak. Biden’ı hem içeride hem dışarıda büyük zorluklar bekliyor.

Gerek içeride gerek dışarıda dengeli bir politika yürütmeye çalışacak olan Biden, Trump’a göre çok daha öngörülebilir politikalar izleyecek, dışişleri ve askeri kanattaki uzmanların tavsiyelerine kulak verecektir. ABD-Türkiye arasında uzun süredir devam eden Suriye ve Doğu Akdeniz konularındaki görüş ayrılıkları, Kongre’nin S-400 nedeniyle Türkiye’ye yaptırım baskısı ikili ilişkileri zorlamayı sürdürecektir. Türk kamuoyunda esen anti-Biden rüzgarlarına karşın, Trump seçimi kazansaydı bile Washington-Ankara hattındaki gerilim kolay kolay geçebilecek türden değildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la defalarca görüşmüş olan Biden, Erdoğan’ın ameliyatından sonra evine giderek görüşmüş olan ender siyasetçilerden de biri. Biden-Erdoğan arasında yakın bir dostluktan bahsedilemese de deneyimli siyasetçi Türkiye’nin Batı’dan daha fazla uzaklaşmasını istemeyecektir.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2020, 19:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20