3T ANALİZ: ABD’nin Bitmeyen İç Savaşı

Donald Trump’ın aşırı sağcı, komplo teorileriyle beslenen destekçilerinin bizzat başkanın çağrısıyla başlayan protesto gösterileri, kendilerini tüm halklardan üstün gören Amerikalıları derinden sarstı. Beş kişinin ölümüyle sonuçlanan Kongre baskını, Washington’ın kirli siyasi manevralarını da tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi.

3T ANALİZ: ABD’nin Bitmeyen İç Savaşı

Her fırsatta dünyaya demokrasi dersi veren, özgürlük söylemleriyle, işgallerden, darbelere pek çok ülkede sarsıcı değişimlere sebep olan ABD, belki de ilk kez kendi kazdığı kuyuya düştü. Yalan haberlerle, seçim sonuçlarını değiştirmeyi uman Cumhuriyetçiler tam anlamıyla bir kaos içindeler.

Demokratların “ABD hükümetine karşı şiddeti kışkırtmak’ ile suçladığı Trump, Temsilciler Meclisi’nde Çarşamba günü oylanması beklenen azil sürecinin başlatılmasıyla, Washington tarihinde ikinci kez azil süreci başlatılan ilk ABD Başkanı oldu. Senato’dan çıkan sonuç ne olursa olsun Trump dönemi bu ay sona erecek. Ancak pek çok Amerikalının umduğu gibi, Trump ile birlikte normalleştirilen, beyazların üstünlüğüne inanan, faşist kitle ortadan kalkmayacak.

Sadece Trump ekseninde yorumlara yer veren, açık açık yalan haberler yayımlayan medya kuruluşları da muhtemelen bir sonraki popülist, ırkçı siyasetçinin peşine takılacak.

Kongre baskını ve ardından yaşananlar sadece ABD’de değil, tüm dünyada yakından takip ediliyor. Özellikle sosyal medya devi Twitter’ın ‘daha fazla şiddete teşvik etme’ riski ile kalıcı olarak ABD Başkanı’nın hesabını askıya alması geniş yankı buldu. Türkiye de dahil bazı ülkelerde iktidar yanlıları kararı Trump destekçilerini gölgede bırakacak bir öfkeyle Twitter’ı kınadılar.

Suların bir türlü durulmadığı Washington’da yeni dönem kolay geçmeyecek, ABD uzun bir süre kendi iç siyasetine odaklanacak. Dünyanın kalanında ise seçim sonucu istediği gibi çıkmayan tüm siyasiler belki Trump’ın izinden gitmeden önce bir kez daha düşünür.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER